YYÜ Tip Fakültesi Hastanesi’nde fislenen 8 doktor istifalarini verdi

VAN - Van 100. Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Arastirma Hastanesi'nde, Jandarma Istihbarat Bilgi Dosyasi'nda ve Savcilik Iddianamesi'nde isimleri fislenen ögretim üyeleri arasinda geçen 8 doktor 'huzursuz olduklarini' belirterek görevinden istifa etti.

Doktorlarin istifa dilekçelerini bir hafta önce gerekçe göstermeden 100. Yil Üniversitesi Tip Fakültesi Arastirma Hastanesi Dekanligi’na verdikleri ögrenildi.

Bölüm baskani Doç. Dr. Irfan Yalçinkaya, fislendiklerini basta bilmedigini söyleyerek “Ama yönetimin uygulamalarindan bunu hissediyorduk. Huzursuzluk ondan sonra giderek yayginlasti.

Dahiliye doktorlarindan Doç Dr. Ilyas Tuncer, üniversite yönetiminin kendilerinin malzeme isteginin dahi yerine getirilmedigini savunan Tuncer, “Üniversiteden ayrilmak istemiyordum. 11 yildir burda çalisiyorum. Olumlu havalar birden karamsar havaya dönüstürüldü. Üniversite hastanesi katlanilmaz bir hal aldi. Sikintilarimiz konusunda rektörle konusmamiza dahi izin verilmiyordu.” ifadelerini kullandi. Kendileri için dekanlik tarafindan ‘uzaklastirilmasi gereken insanlarsiniz’ denildigini ileri süren Tuncer, “Dekanliktan ‘Fakültenin size ihtiyaci yok. Uzaklastirilmasi gereken insanlarsiniz.’ denildi.” dedi.

Gögüs Cerrahi Bölümü doktorlarindan Yard. Doç. Dr. Metin Er ise üniversitenin tadinin kaçtigi söyledi. Er, “10 yili üniversitede olmak üzere 15 yildir Van’da hizmet ediyorum. Son dönemlerde gelisen olaylar beni biktirdi. Üniversitede huzur ortami olmadigindan istifa ettim.” ifadelerini kullandi.

Van’da yasanan istifalar sonrasinda üniversitenin gögüs cerrahisi bölümü kapandi. Bölümde uzman kalmadigindan hastalar baska hastanelere sevk ediliyor. Diger taraftan 8 kisinin istifasinin Rektör Yücel Askin’in üniversite hastanesine yatirilmasindan sonra meydana gelmesi dikkatlerden kaçmadi.

Tip Fakültesi Dekani Mansur Kamaci, açiklama yapmayacagini söyledi. Arastirma Hastanesi bashekimi Avni Sahin, “Bizim ayrilanlarla iliskimiz yok. Duydugumuz kadariyla bu arkadaslar metropol üniversitelere kendi istekleriyle gitmisler. Bir kismi ise seflik kadrosu ile baska üniversitelere gittikleri için daha iyi kadrolara yönelmislerdir.” dedi. Sahin, istifa edenlerin daha iyi yerlere transfer olacaklari için ayrildiklarini ileri sürdü.