Zabıtaya ceza kesme yetkisi verildi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta memurlarına 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile yeni çıkan Zabıta Yönetmeliği hakkında eğitim verildi.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Hüseyin Koçak, Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitim seminerinde, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun uygulanmasına yeni yılda başlanılacağını söyledi. “Yasa daha önce görev kapsamında sadece tutanak tutan zabıtalara ceza kesme yetkisi getiriyor” diyen Koçak, Zabıta Teşkilatı’nın halkın huzuru, sağlığı ve güvenliği için çalıştığını, yeni yasa ile artan görev ve yetkilerini de en doğru şekilde kullanması amacıyla bu eğitim seminerini düzenlediklerini söyledi. Yasanın yeni yılın ilk gününden itibaren uygulanmasına başlanacağını bildiren Koçak, seminere katılanlara idari yaptırımlarla alakalı bilgiler verdi. Çalışanlara ceza kesme yetkisinde hissi davranmamaları konusunda uyaran Koçak, büyük cezayı gerektiren durumlarda ise delil toplanmasının önemine dikkat çekti.

Her şeyin yasalarla olmasını beklememek gerektiğini de ifade eden Koçak, “Bursa’mızı daha yaşanabilir hale getirmek için herkesin ve herkesimin desteğini bekliyoruz. Yetki görev ve sorumluluğum alanındaki konularda özellikle esnafımızın ve halkımızın zabıta ekiplerine engel değil yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.