Zahar; ‘İsrail’in bu topraklarda yeri yok’

Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar, İsrail'i de içine alan tarihî Filistin toprakları üzerinde bağımsız bir devlet kurma hayalinin gerçekleşmesini umduğunu söyledi.

İsrail’i tanımamaları nedeniyle Batılı ülkelerin yardımları askıya aldığı ve diplomatik ilişkileri kestiği Hamas hükümetinin Dışişleri Bakanı Zahar, “Duruşumuzu destekleyen birço ülke var. Bu ülkelerle yakın diplomatik ilişki kuracağız” dedi.

Batılı ülkeler, Filistin’de 25 Ocak’ta yapılan seçimlerle iktidara gelen Hamas’a İsrail’i tanıması, şiddetten vazgeçmesi ve önceki Filistin hükümetinin imzaladığı anlaşmalara saygı göstermesi çağrısı yapmıştı. Mahmud Zahar, Çin Haber Ajansı’na verdiği mülakatta bu taleplere de olumsuz baktıklarını ifade etti.

İsrail’le daha önce yapılan anlaşmaları gözden geçireceklerini ifade eden Zahar, barış planı olmayan bu ülkeyle müzakerelerde bulunacaklarını söyleyerek Filistinlileri aldatmayacaklarını vurguladı.

Hamas hükümetinin geçici olarak iki ülkeli bir çözümü kabul edebileceğini ifade eden Zahar, nihai hedeflerinin ise İsrail’i yok ederek İslamî bir devlet kurmak olduğunu söyledi.

“Gazze’deki evimin duvarına üzerinde İsrail olmayan çok büyük bir dünya haritası asmayı hayal ediyorum” diyen Zahar, İsrail’i de içine alan tarihî Filistin toprakları üzerinde bağımsız bir devlet kurma hayalinin gerçekleşmesini umduğunu söyledi. Bu hayalin bir gün gerçekleşeceğinden emin olduğunu ifade eden Zahar, “İsrail’in bu topraklarda yeri yok” şeklinde konuştu.

Filistinlilerin hiçbir zaman Yahudilerden nefret etmediğine açıklık getiren Mahmud Zahar, düşmanlarının yalnızca işgalci İsrail olduğunu vurguladı. Zahar, hedefletinin Yahudi, Müslüman ve Hristiyanların İslami bir devlet egemenliğinde birlikte yaşaması olduğunu söyledi.

Silah bırakmaları talebini de reddeden Mahmud Zahar, “İnsanlar kendilerini savunmalıdır” dedi ve işgale karşı direnişi desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Mahmud Zahar, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la Hamas hükümetinin birlikte çalışacağını ve taraflar arasında ayrılık olmadığını da sözlerine ekledi.

İsrail basını ise Filistin Dışişleri Bakanı Mahmud Zahar’ın sözlerinin İsrail’in haritadan silinmesi gerektiğini söyleyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ınkinden farklı olmadığı yorumunu yaptı.