Zaman Gazetesi temsilcisini döven başkana hapis cezası

Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Zaman Gazetesi Isparta Temsilcisi Arif Bayram Taş ile muhabir Mustafa Altıntaş’a yönelik şiddet ve hakaretten yargılanan Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Isparta’da 9 Şubat 2006 tarihinde Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman’ın makam odasında meydana gelen olayla ilgili davanın son duruşması Isparta 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya Hasan Balaman katılmadı. Duruşmada, Belediye Başkanı Hasan Balaman ile koruması Fatih Sarıoğlu, müştekilerden Mustafa Altıntaş’ın darp edilmesi suçunu işledikleri gerekçesiyle 1 yıl 9’ar ay hapis cezasına çarptırıldılar. Ancak Mahkeme, söz konusu cezaları erteledi.

Başkan Balaman ayrıca müşteki Mustafa Altıntaş’a hakaret ettiği gerekçesiyle de 7 bin 500 YTL cezaya çarptırıldı.

Müştekilerden Arif Bayram Taş’ın şikayetinden vazgeçmesi nedeniyle bu kişiyle ilgili dava düştü. Aynı davada yargılanan Isparta Belediyesi eski Hukuk İşleri Müdürü Aykut Okur ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Isparta’da 9 Şubat 2006 tarihinde meydana gelen olayda, Hasan Balaman’ın makamına çağırdığı gazeteciler, darp edildiklerini ve hakarete uğradıklarını iddia ederek, şikayetçi olmuşlardı.

Arif Bayram Taş daha sonra şikayetinden vazgeçmiş, şikayetle ilgili olarak Hasan Balaman’ın koruması Fatih Sarıoğlu tutuklanmış ve bir süre cezaevinde kalmıştı.