Zaman’ın spor ödülleri gecesine yıldız yağdı

Geleneksel olarak düzenlediğimiz ‘Yılın Sporcusu Ödülleri’nin 16.’sı dün gece sahiplerini buldu.

Barcelonalı ünlü futbolcu Eto’o’nun damgasını vurduğu gecede Hamza Yerlikaya, ‘Yılın Sporcusu’ ödülünü, Başbakan Yardımcısı M. Ali Şahin’den aldı. Samuel Eto’o’ya da ‘Zaman Dünyada Yılın Futbolcusu Özel Ödülü’nü Genel Yayın Müdürümüz Ekrem Dumanlı verdi.
Zaman Gazetesi, 16.’sı dün gece Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen ‘Yılın Sporcusu Ödülleri’ni yine mükemmel bir organizasyonla sahipleriyle buluşturdu. Birbirinden özel konuklar Zaman’ın davetlisi olarak salondaki yerlerini aldığında görsel şölenin ne denli ihtişamlı geçeceği zaten belli oluyordu. Aslında her yıl gösterilen yoğun ilginin bu defa iki katına çıkması, ünlü konukların salona akın etmesi, Zaman’ın başarısının en büyük kanıtıydı. Gecenin en büyük sürprizi ise Zaman Dünyada Yılın Futbolcusu Özel Ödülü’nü almak üzere İspanyol ekibi Barcelona’nın Kamerunlu yıldızı Samuel Eto’o’nun İstanbul’a gelişiydi.

Amerikan sinema sektörünün en prestijli ödülü olan Oscar’lar 5 Mart’ta dağıtılacak ama dün gece bir nevi Türkiye’de Sporun Oscar’ları verildi. Zaman’ın geleneksel hale getirdiği organizasyon her yıl daha da gelişerek 16. yaşına girdi. 2005 yılına damgasını vuran başarılı isimler tek tek hak ettikleri övgüyü ödüllerle aldı. Salonun tamamen dolduğu ve her bakımdan göz kamaştıran bu spor şenliği Zaman Gazetesi Genel Müdürü Ekrem Dumanlı’nın davetlilere hitabıyla başladı. Ardından çeşitli kategorilerde dereceye giren isimler ödüllerini almaya başladı. Yılın Sporcusu Hamza Yerlikaya’nın ödülünü Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin verdi. Sonrasında sahneye Olimpiyatlar’da Türkiye’nin gururu olan işitme engelli Uğur Küçük çıktı. Görme engelli milletvekili Lokman Ayva’nın, bu sporcunun ödülünü takdim ederken, ‘Körler sağırlar birbirini ağırlar’ sözlerini kullanması salondaki sıcak havayı daha da artırdı.

Aziz Yıldırım (Yılın Spor Adamı), Abdullah Avcı (Yılın Teknik Direktörü), Alex de Souza (Yılın Futbolcusu), 17 Yaşaltı Milli Takımı (Yılın Takımı) anons edildiğinde ise alkış tufanı salonu kapladı. Hiçbir programa katılmayan Beşiktaş’ın efsane başkanı Süleyman Seba, yılın teknik direktörleri arasına giren Ertuğrul Sağlam’ın ödülü vermek için Zaman’ın davetini kırmadı ve gecede yer aldı. Sağlam da Seba’nın elinden ödülünü alırken heyecanını gizleyemedi.

Başta da belirttiğimiz gibi gecenin yıldızı Samuel Eto’o idi. Zaman için törene iştirak eden ve tezahüratlar eşliğinde salondaki yerine oturan Eto’o’ya gösterilen büyük ilgi görülmeye değerdi. Üç yıl üst üste Afrika’da yılın futbolcusu seçilen Eto’o’ya ödülünü Ekrem Dumanlı verdi. Zaman Dünyada Yılın Futbolcusu Özel Ödülü’nü alan Eto’o, geç kaldığı için özür diledi. “Henüz özel jetim olmaması nedeniyle geciktim.” diye espri de yapan Eto’o, İstanbul’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. G.Saray ve Beşiktaş’ta görev alan ve Zaman Gazetesi yazarlığı da yapan ünlü Alman çalıştırıcı Karl Heinz Feldkamp, yine G.Saray ve Beşiktaş’la şampiyonluk sevinci yaşayan Rumen hoca Mircea Lucescu, Türk futbolunda Anadolu ihtilalini Eskişehirspor’la başlatan efsane teknik adam Abdullah Gegiç ve 1980’li yılların efsanesi, dünyada gelmiş geçmiş en iyi 50 futbolcu arasında gösterilen Kamerunlu Thomas N’Kono gibi birçok ünlü simanın renk kattığı gece, taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı. Ayrıca, her yıl büyük yankı uyandıran bu gecede spor, siyaset ve sanat dünyasından seçkin konukları görmek mümkündü. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Valisi Muammer Güler, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, eski başkan Levent Bıçakcı, Trabzonspor Kulübü Başkanı Nuri Albayrak, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, çeşitli federasyonların başkanları, kulüp yöneticileri, sporcular ve spor dünyasından daha çok sayıda değerli isim törene iştirak etti. Zaman Gazetesi’nin geleneksel hale getirdiği Yılın Sporcusu Ödülleri Töreni, çıtayı biraz daha yükseltti. Çok sayıda medya mensubunun da takip ettiği programda, Zaman’ın bu alandaki başarısının altı çizildi. Gece, Eto’o’nun basın toplantısıyla sona erdi.