Zamlar ne zaman geri alınacak?

Mahkeme kararına rağmen Karayolları Genel Müdürlüğü bir aylık itiraz süresi bulunduğu iddiasıyla kadar indirimi devreye koymuyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü 1 Eylül 2006 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yüzde 23 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda zam yapmıştı. Zammın hemen ardından tüketici birlikleri daha önce yaptığı gibi kamu yararına çalışan devlet kuruluşlarının enflasyon oranından fazla zam yapamayacağı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu.

Ankara 10. idare mahkemesinde beş aydır süren davanın sonucu açıklandı. Buna göre köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yapılan zammın yürütmesi durduruldu.

Gözlerin çevrildiği karayolları genel müdürlüğü ise uygulama için bir iki aylık sürelerinin bulunduğunu ve karara itiraz edeceklerini belirtiyor. Ancak uzmanlar kararın değişmesinin zor olduğu görüşünde. Tüketiciler Birliği Başkanı Avukat Bülent Deniz Karayolların iyi niyet gösterip zamları geri çekmeye çağırdı. Deniz OGS ve KGS siteminden vatandaşların ödedikleri paraları geri alabileceklerini hatılatıp vatandaşları Tüketici Mahkemelerine başvurmaya çağırdı
2001 yılında da köprü ve otoyollara yüzde 300 oranında yapılan zamlar için yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Ancak o zaman köprü geçişleri genellikle nakit para ile yapıldığı için kimse fazladan ödediği paraları geri alamamıştı.

Mahkemeye başvuran parasını geri alabilecek. Aksi takdirde aradan geçen beş ay zarfında ödenen zamlar karayollarının kasasına hibe olarak kalacak.

Şimdi karayollarının tutumu merakla bekleniyor. Daha önce mahkeme kararına rağmen bir kez daha bile bile enflasyon oranının üstünde zam yapan karayolları acaba kararından bir an önce vazgeçecek mi ? Yoksa yasal sürenin sonuna kadar vatandaş zamlı tarife ödemeye devam mı edecek ?