Zana iyice yoldan çıktı: D.Bakırlı değil Kürdistanlı’yım

Leyla Zana, "Buralar Doğu ve Güneydoğu değil buralar Kürdistan'dır" dedi.

Mitingin açılış konuşmasını DTP Bingöl İl Başkanı Ömer Faruk Ersöz yaptı. Ersöz’ün ardından DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu ve Bingöl Bağımsız milletvekili adayı Mehmet Nuri Özmen de birer konuşma yaptı. DTP’liler konuşmalarında sürekli AK Parti’ye yüklendi.

Özmen’in konuşmasının ardından DTP’lilere seslenen eski DEP’li Leyla Zana konuşmasına Kürtçe başladı.

Bir süre Kürtçe konuşan Zana, partililerin, “Bingöllüler Zazaca biliyor, konuşmalarınızı anlamıyor” uyarıları üzerine konuşmasına Türkçe devam etti.

Konuşmalarında sürekli Kürtlerin yasal haklarının verilmesini isteyen Zana, ülkenin bölünmemesi için bunun şart olduğunu söyledi.

Leyla Zana, mitinge katılan DTP’lilere, “Bana Diyarbakırlı diyorlar ben Diyarbakırlı değil, Kürdistanlı’yım. Buralara doğu, güneydoğu diyorlar buralar doğu, güneydoğu değil Kürdistan’dır” dedi.

Zana konuşmasına şöyle devam etti: “Bizlere bölücü diyorlar. Aslında bu topraklar bizim. Onlar buraya gelmeden uzun süre önce biz buralarda yaşıyorduk. Onları konuk ettik. Şimdi de buralara sahip çıkıyorlar. Biz bunu hak etmedik. Sürekli olarak mücadele ettik. Biz 91’de kapanan bütün kapıları azimle açtık. Oradaki ömrümüz kısa sürdü. Çünkü o günün şartları onu gerektiriyordu. Şimdi yine kapıları zorluyoruz. Ben buraya 2-3 oy için gelmedim sizlerin geleceğini sizinle görmeye geldim. Sandığa oy için gitmeyeceksiniz. Sandığa Kürt kimliğini, yasal hakları elde etmek için gideceksiniz. Bu ülkede Kürt halkının yaşadığı kabul edilmeli ve bütün yasal haklar verilmelidir.”

2,5 saat süren mitingin ardından PTT kavşağında toplanan yaklaşık 2 bin kişi olaysız bir şekilde dağıldı.

ZAMAN