Zana’nın Abdullah Öcalan sevgisi Lagendijk’ı kızdırdı!

Avrupa Parlamentosu'nda yapılan 'Kürt Konferansı'nda PKK'nın lideri Abdullah Öcalan propagandası yapıldı.

Leyla Zana’nın “Barışın yolu Öcalan’dan geçer.” sözüne Türkiye-AP Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, “Son derece gereksiz ve yersiz ifadeler.” şeklinde karşılık verdi. Katılımcılara dağıtılan broşürlerde teröristbaşına hapiste işkence yapıldığı iddiaları yer aldı. Lagendijk’ın, “PKK hemen önşartsız olarak ateşkes ilan etmelidir.” sözleri konferansta homurtulara yol açtı. Lagendijk, Zaman’a yaptığı açıklamada Zana’nın Öcalan yorumunu “aşırı derecede gereksiz ve yersiz” olarak değerlendirdi. Türkiye’nin protestolarına karşı AP, üyelerinin evsahipliği yaptığı toplantılara müdahale edemeyeceğini iddia ediyor. Kaynaklar, ETA’nın benzer bir programı AP’de yapmasının “tahayyül” dahi edilemeyeceğine işaret ediyor.

Avrupa Parlamentosu’nda yapılan “AB, Türkiye ve Kürtler” konferansında konuşan Leyla Zana, barışın yolunun terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’dan geçtiğini iddia etti. Konferansın açılış konuşmasını Kürtçe yapan Leyla Zana, Kürt halkının Öcalan’ı “çok etkili ve önemli bir lider” olarak gördüğünü savundu. Soruna kapsamlı bir çözümün yolunun Öcalan’dan geçtiğinin hem Türkiyeli hem de yabancı birçok aydınca dile getirildiğini iddia etti. Konuşmasını Türkçe yapan DTP’nin eski başkanı Ahmet Türk ise DTP ile İspanya’daki Bask partileri arasında paralellikler kurulduğunu, 1978 İspanya anayasasındaki demokratik açılımların Türkiye’de yapılması durumunda PKK’ya “kırmızı ışık” yakacaklarını söyledi. Erdoğan’ın DTP’den PKK’yı telin etmesini talep ettiğine işaret eden Türk, “Bunu kendi partisinde bulunan 75 Kürt vekilden isteyebiliyor mu? Hayır.” dedi. AP’deki aşırı sol GUE/NGL (Avrupa Birleşik Sol) Grubu himayesinde gerçekleşen toplantıya Nobel Barış Ödülü sahipleri Başpiskopos Desmond Tutu ve Dr. Şirin Ebadi, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Harold Pinter, Avrupa Konseyi Barış Elçisi Bianca Jagger, Amerikalı aydın Noam Chomsky, Yaşar Kemal ve Leyla Zana hami oldu.

Zana’nın Öcalan’ı savunduğu konuşmasına, Türkiye-AP Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk cevap verdi. PKK’yı “bombalayan” Langedijk, DTP’yi de sert şekilde eleştirdi. PKK terörünün ana kurbanının DTP olduğunu vurgulayarak, “PKK hemen ön şartsız olarak ateşkes ilan etmelidir.” dedi. Lagendijk, Zana’nın çözüm için Öcalan’ı işaret etmesine ise “Son derece gereksiz ve yersiz laflar. Bu ne Zana’ya ne Kürt halkına ne de Türkiye’ye yarar getirir.” dedi. Lagendijk, konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:DTP, net ve açık, yüzde 100 şeffaflıkla PKK’nın taktiklerini, siyasetini benimsemediğini göstermelidir. Kürtlerin en büyük partisi AK Parti’dir. DTP, AK Parti ile anlaşmadıkça çözüm bulunamaz. AP’nin kahir ekseriyeti PKK’yı telin ediyor. Size aksi söyleniyorsa inanmayın. AK Parti reformları başlattı. ‘5 yıl öncesine göre hiçbir şey değişmedi’ diyen varsa doğru söylemiyor. PKK kasıtlı bir şekilde çözümü tıkıyor. PKK’ya karşı sert konuşuyorum ve buna devam edeceğim. Ordu, Güneydoğu’daki çatışmalardan memnun; zira çatışmalar sürdükçe hükümetin reformları sürdüremeyeceğini çok iyi biliyor.