Zanlıya linç girişimi

Silopi'de küçük yaştaki bir kız çocuğunu kaçırmak istediği iddiasıyla mahalleli tarafından yakalanarak linç edilecekken kaçan ve bugün yakalanan şahsın adliyeye getirilişi sırasında gerginlik yaşandı.

Polis ekipleri, kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullanırken, sık sık havaya ateş açmak zorunda kaldı.
Edinilen bilgiye göre, dün (salı) akşam saatlerinde Abulhadi K. isimli şahıs, 30 YA 514 plakalı otomobilini Ofis Mahallesi’nde yol kenarında park ederek, evinin önünde bulunan Z.U. (13) adlı kız çocuğunu zorla araca bindirmek istedi.

Kızın çığlıklar atması üzerine olay yerine gelen mahalleli, kız çocuğunu kaçırmaya çalışan K.’ı yakalayarak linç etmek istedi. Çeşitli yerlerinden darp edilen ve bıçaklanan şahıs, daha sonra vatandaşların elinden kurtularak kayıplara karıştı. Şahsın aracına yönelen mahalleliyi, olay yerine gelen polisler güçlükle zapt etti.

Bugün ihbar üzerine polis tarafından Habur Sınır Kapısı yakınlarında bir araçta saklanırken yakalanan K., Emniyet’teki ifadesinin ardından Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. Zanlının adliyeye götürüleceğini öğrenen çok sayıda kişi, Silopi Adliyesi çevresinde toplanırken, burada slogan atarak olayı protesto etti.

Öfkeli kalabalık, adliyenin dış kapısını kırarak taşlı saldırıda bulundu. Yapılan taşlı saldırılara müdahale eden polis araçları ve panzerler zarar gördü. İki tane polis aracı devrildi ve ateşe verildi. Yapılan taşlı saldırılarda 2 vatandaş, 4 polis, 1 asker ve 1 gazeteci hafif yaralandı.

Polis ekipleri, kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullanırken, sık sık havaya ateş açmak zorunda kaldı. Gerginliğin sürmesi ve kalabalığın artması üzerine komando birliği takviye olarak olay yerine gönderildi.

Olay yerine gelen Silopi Belediye Başkanı Muhsin Kunur’un çabalarına karşın kalabalık, dağılmamakta ısrar etti. İlçe merkezinde halen olayların sürdüğü öğrenilirken, askeri birlikler cadde ve sokak başlarında kontrol merkezi kurdu.

Bu arada, adliye binası da atılan taşlar nedeniyle maddi hasar görülürken, bina jandarma tarafından güvenlik çemberine alındı.

Zanlının adliye binasında bekletildiği öğrenildi.