Zanzibar Adası Türkiye’den destek istedi

Tanzanya'nın Darüsselam şehrinde gerçekleştirilen Karma Ekonomik Komisyon 1. Dönem Toplantısı'na katılmak üzere bu ülkede bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, içişlerinde bağımsız, dış işlerinde Tanzanya'ya bağlı Zanzibar Adası'nı ziyaret etti.

Tanzanya’nın Darüsselam şehrinde gerçekleştirilen Karma Ekonomik Komisyon 1. Dönem Toplantısı’na katılmak üzere bu ülkede bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, içişlerinde bağımsız, dış işlerinde Tanzanya’ya bağlı Zanzibar Adası’nı ziyaret etti.

Zanzibar Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ali Said Hamad Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Seif Ali İddi ile Enformasyon, Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Said Ali Mbarouk ile ayrı ayrı görüşen Bakan Eker, Zanzibar’ın yapısal sorunlarına ilişkin de Arazi, Konut, Enerji ve Su Bakan Vekili Ramadhan Abdullah Shaaban’dan bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ali Said Hamad Türkiye ile ilişkilerin artırılması ve daha fazla turistin Zanzibar’ı ziyaret etmesi için Türk Hava Yolları’nın Zanzibar’a doğrudan seferlere başlamasını ve Zanzibar’da bir konsolosluk açılmasını istedi.

Enformasyon, Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Said Ali Mbarouk de Zanzibar’ın başta tarım ürünleri olmak üzere pek çok alanda Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanmak istediğini dile getirdi. Zanzibar’ın turizm alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Mbarouk, turizm alanında Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin son on yılda her alanda büyük bir gelişme kaydettiğini belirterek, tarımsal ham madde üreterek ihraç etmek yerine, bunu işleyerek katma değere dönüştürmenin önemine işaret etti. Türkiye’nin Zanzibar’a her türlü desteğe hazır olduğunu dile getiren Bakan Eker, tarımsal üretim, gıda güvenliği ve tarım ürünlerinin işlenmesi ile personel eğitimi konularında işbirliğine gidilebileceğine işaret etti. Bakan Eker ve beraberindeki heyet daha sonra baharatları ve tropik meyveleriyle ünlü Zanzibar Adası’nda baharat çiftliğinde incelemelerde bulundu.