Zapsu Meclis gündeminde

CHP, Başbakan Erdoğan’ın danışmanı Cüneyd Zapsu’nun bazı ülkelerin büyükelçileriyle yaptığı görüşmeyi Meclis gündemine taşıdı.

Ersin, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde, Cüneyd Zapsu’nun Almanya, İsrail, ABD ve İngiltere Büyükelçileri ile yaptığı ’’gizli görüşmeleri’’, kendi adına mı, AK Parti adına mı, Başbakan adına mı yaptığını sorarak, ’’Onu siz mi görevlendirdiniz?’’ dedi.

’’Bu gizli görüşmeler sizin adınıza ve Türkiye’nin dış politikası ve bölgesel sorunlarla ilgili yapıldıysa, Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı yok mu? Bakanınıza ve Bakanlık yetkililerine güvenmiyor musunuz?’’ sorularını yönelten Ersin, Zapsu’nun yaptığı görüşmelerin bağlayıcı olup olmadığının açıklanmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Kılıçdaroğlu da soru önergesinde Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

’’Sayın Cüneyd Zapsu, hangi gerekçeyle ve hangi sıfatla bu görüşmelerde bulunmuştur? Görüşmelerin içeriği konusunda Dışişleri Bakanlığının bilgisi var mıdır?Sayın Zapsu, Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada, büyükelçilerin kendisi ile görüşme isteğini ’genel olarak ne olup bittiğini öğrenmek istiyorlar’ diye açıklamıştır. Dışişleri Bakanlığından bağımsız olarak Sayın Zapsu’nun bu konuma getirilmesini sağlayan güç nedir?

Yapılan görüşmelerden bilginizin olmadığını belirtiyorsunuz. Ancak, Sayın Zapsu, Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada görüşmelerin içeriği ile ilgili olarak, ’Patrona sorup izin almadan, içerikle ilgili bilgi vermem mümkün değil’ demektedir. Sayın Zapsu’nun söz konusu ettiği patron siz olduğunuza göre, görüşmelerin içeriğinin Türkiye’nin dış politikası ile ilgili olduğu ortaya çıkmaktadır.

Danışmanınızın Dışişlerin Bakanlığını devre dışı bırakarak bu tür görüşmeler yapmasını uygun görüyor musunuz?’’