Zararlı alışkanlıklarla mücadele

Kayseri Valisi Osman Güneş, özelikle gençleri etkisi altına alan ve tamiri mümkün olmayan felaketleri beraberinde getiren sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklarla mücadele konusunda polisiye tedbirlerin yeterli olmayacağını söyledi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Hunat Tıp Merkezi tarafından Yeşilay Haftası nedeniyle düzenlenen resim sergisine katılan Vali Güneş, dünyadaki tüm ülkelerin zararlı alışkanlıkların verdiği tahribatlara çözüm bulmak için seferber olduğunu belirtti.

Zararlı alışkanlıklardan gençlerin uzak tutulabilmesi için sadece emniyet güçlerinin alacağı tedbirlerin yeterli olmayacağına dikkat çeken Vali Güneş, “Topluma bu felaketi reva görenlerle sadece polisiye tedbirler yeterli olmuyor. Bu nedenle ailelerin, sivil toplum kuruluşlarının, kamu kurum ve kuruluşlarının iş birliği yaparak bu sorunun altından kalkması gerekir. Eğer bu sorunla yeteri kadar mücadele edemezsek, hastalıklı, problemli bir gelecek yetiştirmiş oluruz ki bunun vebalinin altından da kimse kalkamaz” diye konuştu.

Özellikle gençlere yönelik programlar yapılıp çeşitli aktiviteler gerçekleştirilerek zararlı alışkanlıkların ne gibi felakete yol açtığının anlatılmasını isteyen Vali Güneş, gelecek neslin en iyi şekilde yetiştirilebilmesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.

Hunat Tıp Merkezi Genel Müdürü Hüsamettin Keçeci ise, ilk kullanımlarda keyif veren fakat daha sonra bağımlılık yapan sigara, alkol ve tüm uyuşturucu maddelerin hem insan sağlığını hem de toplumun sosyal sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini bildirdi.

Özellikle gelişmiş ülkelerde toplumların ekonomik refahı yakalamış olmalarına rağmen aynı korelasyonla huzuru yakalayamadıklarına dikkat çeken Keçeci, “Bunun en büyük sebeplerinin başında ise bağımlılık ve sarhoşluk veren bu zararlı maddelerin insanların hem psikolojik hem de maddi dengelerini alt üst ederek toplumdaki insanlar arası sosyal ve manevi ilişkileri bozmasıdır” dedi.

Gelişmekte olan Türkiye’de gerek dış mihrakların, gerekse bu işten kirli para kazanmayı amaçlayan insanların bu maddelerin kullanımı artırmak için liselere kadar indiklerini anlatan Keçeci, öğrencileri zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak amacıyla böyle bir yarışma ve sergi düzenlediklerini ifade etti.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Hunat Tıp Merkezi tarafından düzenlenen resim yarışmasına 290 öğrenci müracaat ederek resim yaptı. Yapılan elemede 100 resim sergilenmeye layık görülerek Atatürk Evi Resim ve Güzel Sanatlar Galerisi’nde sergilendi.

Dereceye giren öğrencilere ise para ve kitap ödülü verildi.