Zatürre çocuk ölümlerinde ilk sirada

Zatürre hastaliginin çocuk ölümlerinde ilk sirada yer aldigi bildirildi.

Erken tani konulmasi sartiyla zatürrenin tedavisinin kolay oldugu kaydedilirken, anne ve babalarin çocuklarda öksürük ve ates görüldügünde grip diye geçistirmeden en kisa zamanda doktora basvurmalari gerektigi ifade edildi.

Türkiye’de yilda 1 milyon 780 bin gebelik meydana geldigi ve bunlardan 1 milyon 378 bine yakininin canli dogum olarak gerçeklestigi aktarildi. Bu bebeklerden 49 bininin 5 yasina gelmeden kaybedildigi, 5 yasin altindaki çocuklardan 38 bininin ise 1 yasini, 22 bininin ise 1 ayini doldurmadan öldügü vurgulandi. Bu baglamda yapilan bir arastirmaya göre çocuklarin yüzde 29’unun zatürre geçirdigi ve bunun yüksek bir oran oldugu; bu nedenle toplumun bütün katmanlarinin birlikte çalismasi halinde ve anne-babalarin da destegiyle bunun önlenebileceginin alti çizildi.

Zatürre tehlikeli ama tedavisi kolay bir hastalik olarak biliniyor. Tiptaki gelismelerle zatürre ölümlerini aza indirmek erken tani konmasi sartiyla mümkün. Uzmanlar, burada da doktora erken basvurunun çok önemli oldugunu özellikle vurguluyor. Yaslilar, kalp, akciger, karaciger, seker hastalari, alkol ve sigara kullananlar ile beslenme bozuklugu olanlarda zatürrenin daha agir seyrettigi bilinen bir gerçek. Uzmanlar, bu risk gruplarinda olanlarin daha dikkatli olmalari gerektigi konusunda uyariyor. Diger yandan, grip salgininin kis aylarinda daha sik olduguna ve gribi izleyen zatürre ölümlerinin meydana geldigine dikkat çeken uzmanlar, gibin bizzat kendisinin de zatürreye yol açtigina isaret ediyor.

Doktorlar, zatürrenin önlenmesi için yapilmasi gerekenleri ise su sekilde siraliyor: Olumsuz yasam kosullari düzeltilmeli, sigara ve alkol aliskanligindan vazgeçilmeli, müzmin hastaligi bulunanlar hastaliklarini kontrol altinda tutmali, risk grubunun asilari yapilmali, ev içi sigara içimi önlenmeli, bebeklerin anne sütünden azami derecede faydalanmasi saglanmali, soguga maruz kalma ve barinma kosullari düzeltilmeli, hava degisikliklerine dikkat edilmeli ve toplu olarak bulunulan yerlerde odalar havalandirilmali.