Zatürre öldürüyor…

KAYSERI - Akcigerlerin iltihaplanmasi anlamina gelen ve küçük yastaki çocuklar üzerinde daha etkili oldugu belirtilen zatürre hastaliginin her yil dünyada 5 yasin altindaki 10-12 milyon çocugun ölümüne neden oldugu bildirildi.

Türkiye’de besinci ölüm nedeni olarak görülen zatürrenin, toplum içerisinde giderek artan önemli bir saglik sorunu olarak görülüyor.

Kayseri Tabipler Odasi Baskani Prof. Dr. Selim Kurtoglu, bebek ve çocuklarin yaninda, yasli ve sürekli bir hastaligi olan eriskinlerde de zatürrenin hem daha sik görüldügünü, hem de agir ve ölümcül seyredebildigini açikladi.

Seker, kalp, akciger, böbrek, beyin, kas ve bazi kan hastaliklari gibi sürekli bir rahatsizligi olanlar ile bagisiklik sistemi baskilanmis kanser hastalarinin zatürre bakimindan risk grubunda olduklarina dikkat çeken Kurtoglu, “Yine, grip salginlari zatürreye zemin hazirlamaktadir. Gripten ölümlerin asil nedeni grip sonrasi gelisen zatürredir. Alkol ve sigara kullananlarda ve uzamis ameliyatlar sonunda zatürre gelisme sikligi artmaktadir. Zatürreler kis aylarinda daha çok artmaktadir. Zatürre belirtileri; ates, titreme, öksürük, hizli soluma, gögüs agrisi, bas agrisi, kas agrisi, azalmis aktivite, istah azligi, kusma, karin agrisi ile dudaklarda ve tirnaklarda morarma olarak ortaya çikiyor.” dedi.

Zatürrenin önlenebilir bir hastalik olduguna deginen Prof. Dr. Kurtoglu, erken teshis ve uygun antibiyotiklerle zamaninda yapilan tedaviyle zatürre kaynakli ölümlerin büyük bir bölümünün önlenebilecegini vurguladi.

Beslenme bozukluklari ve kötü çevre kosullari nedeniyle, basit enfeksiyonlarin kolaylikla zatürreye dönüstügünü hatirlatan Kurtoglu, zatürreden korunma yollarini ise su sekilde siraladi:

“Bebeklerin düsük dogum agirlikli olarak dogmalarinin önlenmesi, yeni dogan bakiminin iyilestirilmesi, uygun ve dengeli beslenme, asiyla korunabilir hastaliklara karsi asilama programinin eksiksiz uygulanmasi, ev ve çevre kosullarinin iyilestirilmesi, alkol, tütün ve ilaç bagimliliginin kontrolü, pasif sigara içiciliginin önlenmesi ile zatürreler ve bunlara bagli veya kolaylastirici grip salginlari sirasinda kalabalikla temasin azaltilmasi, maske kullanilmasi ve özellikle yüksek riskli gruba grip bulastirabilecek kisilerin asilanmasi da diger tedbirler arasinda sayilabilir.”