Zatürre ölümlerde ikinci sırada!

Bir yaş altında bebek ölümlerinin yüzde 48'inin, 5 yaş altında ölümlerin de yüzde 42'sinin zatürreden kaynaklandığı belirtilerek çocuklarda akciğer rahatsızlıklarının ihmal edilmemesi istendi.

Zatürre’nin yaşamsal görev yapan akciğerlerde iltihap meydana gelmesi olarak tanımlandığını söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Kocabaş, ilerleyen iltihabın küçük hava boşluklarını tıkayarak nefes alıp vermeyi zorlaştırdığını kaydetti. Ağız veya burundan vücuda giren mikropların savunma sisteminin zayıf olduğu dönemde iltihaba yol açtığını anlatan Kocabaş, zatürrenin genellikle gribal enfeksiyonlarda ortaya çıktığını belirtti.

Dünyada her yıl 5 yaşın altında 10 milyon çocuğun hayatını kaybettiğini ve bunların 2 milyonunun ölüm nedeninin zatürre olduğunu aktaran Prof. Dr. Emine Kocabaş, “Ülkemizde de 1 yaşın altında hayatını kaybeden çocukların yüzde 48’i, 5 yaş altındaki çocukların da yüzde 42’si zatürreden hayatını kaybediyor. 0-14 yaş arasındaki çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle ölümde zatürre 2. sırada yer alıyor.” dedi.

Prof. Dr. Kocabaş’ın verdiği bilgiye göre zatürre hava yolu ile hapşırma, öksürme gibi nedenlerle, direk temasla bulaşıyor. Yaş küçüklüğü, yetersiz beslenme, yoksulluk, anne sütü ile beslenememe, sigara dumanına maruz kalma, yetersiz aşılama, kalabalık ortamda yaşam gibi etkenler zatürre oluşumunu kolaylaştıran faktörler olarak sıralanıyor. Hastalık kendisini ateş, öksürük, hızlı ve hırıltılı nefes alıp verme, göğüs ağrısı, karın ağrısı, kusma ve iştahsızlıkla belli ediyor.

Zatürre, grip, soğuk algınlığı, bronşit, bronşiolit ve nefes borusuna yabancı cisim kaçması gibi hastalık ve etkenlerle karıştırılabiliyor.