Zatürre Ölümlerinin Önlenmesi Haftasi…

Aydin Il Saglik Müdürü Mehmet Çobanoglu, Türkiye'de 5 yas alti çocuklarda en sik görülen ölüm sebebinin zatürre hastaligi oldugunu belirtti.

“Zatürre vakalarinin çogunda çocukta öksürük veya solunum güçlügü olup hizli soluma veya gögüs çekintisi mevcuttur. Bebek halsiz ve huzursuz olur. Istahsizlik ve yüksek ates görülür. Eger anne ve baba bebeginde veya çocugunda böyle belirtiler görüyorsa vakit geçirmeden bir saglik kurulusuna götürmelidir. Zatürrenin erken teshis ve dogru tedavisi bebek ölümlerini azaltacaktir.” dedi.

Türkiye’de bebek ve çocuk ölümleri arasinda ilk siralarda yer alan akut solunum yolu enfeksiyonlarina bagli ölümleri ve hastaliklari azaltmak amaciyla 1987 yilinda Akut Solunum Yolu Enfeksiyonunun Kontrolü programi baslatildigini kaydeden Çobanoglu, “Beslenme bozuklugu olan çocuklarda vücudun savunma sistemi bozuldugu için basit bir soguk alginligi bile kolayca zatürreye dönüsebilmektedir. Sigara kullanan ailelerin çocuklarinin kullanmayanlarinkine göre iki kat daha fazla solunum yolu enfeksiyonuna yakalandigi görülmektedir. Birinci basamak saglik kuruluslarimizda, 0-5 yas grubu çocuklarda zatürre tedavisi için ücretsiz penisilin destegi saglanmaktadir.” diye konustu.