Zatürreden ölümler artiyor

Elazig Saglik Müdürü Kanuni Keklik, yüksek yasam standartlarina ve tedavi yöntemlerine ragmen zatürreden ölümlerin giderek arttigini söyledi.

Keklik, bebeklik ve çocukluk dönemindeki hastaliklarin ve ölümlerin temel sebeplerinden birisi olan zatürrenin Türkiye’de kis aylarinda 5 yas altindaki çocuklarda sik görüldügünü söyledi.

Kanuni Keklik, yükselmis yasam standartlarina, etkin antibiyotiklere, gelismis yogun bakim ve destek tedavilerine ragmen birçok enfeksiyon hastaligin aksine, zatürrenin görülme sikligi ve zatürreden ölümlerin giderek arttigina dikkat çekti.

Zatürrenin önlenebilir bir hastalik oldugunu da açiklayan Keklik, bu hastaliktan korunmak için bebeklerin düsük dogum agirlikli olarak dogmalarinin ve pasif sigara içiciliginin önlenmesi, yeni dogan bakiminin iyilestirilmesi, uygun ve dengeli beslenme, asi programinin eksiksiz uygulanmasi, ev ve çevre sartlarinin iyilestirilmesi ve kronik hastaliklarin uygun sekilde takip ve tedavisiyle mümkün olabilecegini dile getirdi.

Keklik, zatürrenin çocukta, öksürük ve solunum güçlügü, hizli soluma veya gögüs çekintisiyle kendisini gösterdigini belirten Keklik, hastalik sirasinda yapilmasi gerekenleri söyle siraladi: “Öksürük disindaki bulgulardan herhangi biri mevcut olursa hasta hemen bir saglik kurulusuna veya hekime götürülmelidir. Hastalik sirasinda beslenme sürdürülmeli, çocugun istahi az oldugu için sik sik ve az yedirilmelidir. Bogaz agrisi ve öksürükte sekerli çay, ihlamur gibi içeceklerle sikayetler azaltilabilir. Bebeklerde beslenmede sorun oldugu zaman burun delikleri temizlenmelidir. Odalarin iyi havalandirilmasi, korunma açisindan önemlidir.”

Il Saglik Müdürü Keklik, zatürrenin, Ingiltere ve ABD’de ölüm nedenleri arasinda altinci sirada, Türkiye’de ise besinci sirada oldugunu söyledi.