Zatürree giderek artıyor

Havaların soğumasının ardından Sağlık Bakanlığı, vatandaşları özellikle bebek ve çocuklarda ölüme neden olan zatürree konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’de bir yaş altı bebek ölümlerinin büyük bir bölümünün, önlenebilir bir hastalık olan zatürree sonucu gerçekleştiği vurgulanarak, zatürree kaynaklı ölümlerin önemli bir kısmının, erken teşhis, uygun antibiyotiklerle ve zamanında yapılan tedaviyle önlenebildiği bildirildi.

Dünyada her yıl, beş yaşın altında yaklaşık 12 milyon çocuğun zatürree sebebiyle hayatını kaybettiği vurgulanan açıklamada, “Yüksek yaşam standartlarına, etkin antibiyotiklere, gelişmiş yoğun bakım ve destek tedavilerine rağmen, zatürree hastalığının görülme sıklığı ve yol açtığı ölümler bir çok enfeksiyon hastalığının aksine giderek artıyor. Ülkemizde bir yaş altı bebek ölümlerinin büyük bir bölümü, önlenebilir bir hastalık olan ‘zatürree’ sonucu gerçekleşiyor.

Açıklamada, bebeklerin zatürreeden korunması amacıyla, düşük doğum ağırlıklı olarak doğmalarının önlenmesi, yenidoğan bakımının iyileştirilmesi, bebeklerin anne sütüyle beslenmelerinin sağlanması, aşıyla korunabilir hastalıklara karşı aşılama programının eksiksiz uygulanması konularında önemli çalışmalar yapıldığı bildirildi.

Grip hastalığının zatürree oluşumuna zemin hazırladığına dikkat çekilen açıklamada, bebek ve çocukların sağlık kuruluşuna götürülmesinde yaşanan gecikmelerin, anne sütünden mahrum olmalarının, sigara içilen bir ortamda bulunmaları ve beslenme bozuklukları ile kötü çevre koşullarının basit enfeksiyonları kolaylıkla zatürreeye dönüştürebildiği kaydedildi.

Açıklamada, zatürree hastalığı konusunda ailelere yönelik şu uyarılar yer verildi:

“-Bebeğiniz veya çocuğunuz öksürüyorsa ve ateşi de varsa, onu bir sağlık kuruluşuna götürmeniz gerekiyor.

-Çocuğunuzun burun tıkanıklığı varsa ve bu durum beslenmesini engelliyorsa burnunu temizleyin, ona bol su ve sıvı gıdalar verin.

-Bebeklerinizi ise daha çok emzirin, odasını nemlendirin ve yanında kesinlikle sigara içmeyin. Büyük çocuklarınızı ise bir öğün fazla besleyin.

-Bebeğiniz veya çocuğunuz zor ve hızlı nefes alıyorsa, nefes alırken göğsü çekiliyorsa, ateşi yükseliyorsa, sıvı gıdaları alamıyor ve öksürüğü devam ediyorsa onu mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürün.”

Anne sütünün bebekler için mucizevi bir besin olduğunun vurgulandığı açıklamada, bebeklerin doğar doğmaz emzirmeye başlanması, bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6’ncı aydan sonra uygun ek besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesinin, bebekleri sayısız hastalıklardan koruduğu ve anne sütüyle beslenen bebek ve çocuklarda zatürree hastalığının yol açtığı ölümlerin düşük düzeyde gerçekleştiği bildirildi.