‘Zayıf karne dünyanın sonu değil’

Çelik Erden, zayıf notların bulunduğu karnenin dünyanın sonu değil bir gösterge olduğunu belirtti.

Dr. Aslıhan Çelik Erden, “İşi karne gününe bırakmamak lazım. Bunun öncesinde önlem almak gerekir. Ailelerin çocuklarının yanında olmaları, onlara `Biz senin yanındayız, sorun ne olursa olsun birlikte bu sorunu çözebiliriz’ mesajını vermeleri gerekir” dedi. Ailesiyle güçlü iletişim kurabilen çocukların derslerinde de başarılı olduklarını belirten Dr. Erden, “Sonuçta bir karne dünyanın sonu değildir. Karnede zayıf olması bir gösterge aslında. Hangi konulara dikkat etmemiz gerekiyor, hangi derslerde zayıfız, bunları nasıl giderebiliriz? Karneye gereğinden fazla anlamlar da yüklememek gerekiyor. Ailelerin, çocuğun bu karne sonunda cezalandırılmayacağını , aşağılanmayacağını bilmesi gerekiyor. Ayrıca karne iyi olursa da çocuğun ödüllendirilmesi gerekiyor. Çünkü bir önceki ödül bir sonraki karnenin iyi olması için bir motivasyondur” dedi.

Ailelerin çocuklarına problemleri birlikte çözmeleri için destek vermeleri gerektiğini vurgulayan Erden, “Çocuklar karneye gereğinden fazla anlam yükleyebiliyorlar. Kendi değerlerini karneden aldıkları notlara endeksleyebiliyorlar. `Karnem iyiyse ben iyiyim, karnem kötüyse ben kötüyüm’ yada `Ailem beni seviyor veya sevmiyor’ şeklinde anlamlandırıyorlar. Ancak karne bu değildir. Karne hangi konulara ne kadar önem vereceğiz bunun göstergesidir. Çocuklar karneye bu gözle bakmalıdır” diye konuştu.

Bazı öğrencilerin psikolojik baskı sonucu karnelerinde değişiklik yaptıklarına da değinen Dr. Erden, şunları söyledi:

“Ne yaparsam yapayım ailem beni ben olduğum için seviyor mesajını alamayan çocuk karnesinde değişikliğe giderek, geçici hatta çocuksu sayılabilecek çözümler bulmaya yönelebiliyor. Bu ortaya çıktığında ise aile tarafından takınılan tavır işin daha da çıkmaza girmesine yol açabiliyor. Bu tip durumlarda da ailelerin çok tepkili olmaması gerekiyor. Ailelerin çocuklarına bu tip durumlar da olumlu ve iletişime açık bir şekilde yaklaşmaları gerekiyor. Aksi taktirde üzücü olaylar yaşanabilir.”