Zayıf not 3 çocuğu evden kaçırttı

Afyonkarahisar'da, okulların kapanmasına sayılı günler kala yaşları küçük olan üç öğrenci derslerindeki kötü notlara ailesinin kızacağı endişesiyle evden kaçtı.

Diğer çocuktan ise henüz bir haber alınamadı. Uzmanlar, karnede gelebilecek kötü notlara karşı sabırlı olunmasını, kesinlikle şiddete başvurulmamasını istiyor.

Derslerindeki kırık notların aileleri tarafından görülmesinden endişe ettikleri için evden kaçmayı planladıklarını söyleyen M.Ç. (12) ile E.A’nin (12)çantasından 2 adet bıçak, yiyecek ve bazı giyecekler çıktı. Özendikleri için bıçakları 5 YTL’ ye aldıklarını söyleyen çocuklar, nereye gidecekleri konusunda ise bilgi vermedi. Yaptıklarının doğru bir iş olmadığının farkında olduklarını belirten çocuklar, pişman olduklarını dile getirdi.

Öte yandan Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinin Başağaç kasabasında da aynı sebepten dolayı V.E. (13) isimli bir öğrenci evinden kaçtı. Derslerinin kötü olması yüzünden evden ayrıldığı tahmin edilen V.E.’nin bir gün öncesinde otogarda tanıyanlar tarafından ailesine teslim edildiği ancak ertesi günü tekrar kaçtığı öğrenildi. Abisi Ahmet Erdem ise kayıp ilanı vererek kardeşini aramaya başladığını söylüyor.

Jandarma ve emniyete başvurduklarını belirten Erdem, “Neden böyle bir şey yaptı anlayamadım. Hiçbir problemi yoktu. Ancak derslerindeki birkaç notu gurur meselesi yapmış olabilir. Başına bir iş gelmesinden korkuyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Mehmet Karakaş, ailelerin çocuklarıyla diyalog kurmadan şiddete yönelmelerinin çocuklarda birtakım davranış sapmalarında neden olabileceği uyarısında bulundu. Ailelerin çocuklarına yatırım yapmadan çok şeyler beklediklerini kaydeden Karakaş, “Aileler bu isteklerini normal yollardan değil de şiddete başvurarak yaptıkları zaman hırsızlık, evden kaçma, intihar etme gibi davranış sapmaları görülebilmektedir.” dedi.

Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Nuri Demir ise, okulların kapanmasına az bir süre kala velilerin çok dikkatli davranması gerektiğini söyledi. Sorunların anne baba otoritesi kullanılarak değil de arkadaşça davranılarak çözülmesini tavsiye eden Demir, “Bağırmak, çağırmak çocuğa ciddi anlamda zarar verir. Çocuklar yaşlarına göre her şeyi tozpembe görebilir. Önerileri kabul etmeyebilir bu durumda uzmanlardan yardım alarak sorun çözmeli. Şiddet yanlısı davranışlar istenmeyen nedenler doğurabilir.” diye konuştu.