‘Zayıflamak isterken dengesiz beslenmeyin’

Alınan kiloları verirken yapılan en büyük yanlışlığın dengesiz beslenmek olduğunu söyleyen uzmanlar uyarıyor; "Light ürünleri kullanırken dikkatli olun."

Kenar; “Zayıflamak ya da kilosunu korumak isteyen bireylerin piyasadaki light ürünlerin çok düşük kalorili veya kalorisiz olduğu sanmasından dolayı, günlük tüketilen light ürün miktarında ve çeşidinde büyük bir artış gözlemliyoruz. Bu artış aynı zamanda günlük alınan kalori miktarının da artmasına neden oluyor. Az yağlı-diyet-light diye piyasaya sunulan ürünlerin normal ürünlerle arasında ciddi farklar bulunmuyor. Yani bu ürünler referans ürüne göre çok az veya kalorisiz değildir. Tüketicide bu gıdaların üzerindeki etiket kavramını değerlendirme şekli ‘daha az kalorili bunu alayım’ ya da ‘bu diyet bunu daha çok yiyebilirim’ olursa light-diyet tüketilerek total olarak daha fazla kalori alınmış oluyor. Örneğin light tatlılarda sükroz molekülü yerine yapay tatlandırıcılar kullanıldığı halde oldukça fazla kalori değerleri vardır. Fakat kişiler şeker içermediği için bu besinleri çok fazla tüketebilmektedirler” dedi.

‘DİYABETİK GIDALARI ZAYIFLAMAK İÇİN TÜKETMEYİN’

Diyetisyen Seçil Kenar, diyet döneminde yapılan en büyük hatalardan sağlıklı bireylerin, özel hastalıklarda tüketilmek için üretilen ürünleri bilinçsizce ve sıkça tüketmeleri olduğunu, ‘daha az kalori alayım, zayıflayayım veya kilomu koruyayım’ derken bu gıdalar ile tüketicinin daha fazla kilo bile alabildiğina işaret ediyor.

“Burada önemli olan yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığını hayatımıza yerleştirmek ve bu tür besinleri satın alırken besin değerlerini ve referans ürünleri arasındaki farkları etiketten okuyup, değerlendirip tüketmektir” diyen Kenar, ‘asla bir besin gıda teknolojisinin müdahalesiyle sihirli bir hale getirilemez’ uyarısında bulunuyor.

Besinleri karbonhidrat, yağ, protein, mineraller ya da vitaminler açısından analiz etmenin tüketici için mümkün olmadığını anlatan Kenar; “Bu değerler ancak laboratuar şartlarında bilimsel analizlerle bulunur. Bu yüzden tüketicinin etiket bilgilerini doğru – yanlış olarak değerlendirmesi de mümkün değildir. Etiket kontrolünün hukuksal yaptırımlarıyla devletin denetiminde olması bizce en makul yoldur” diye konuştu.