Zebari Erdoğan’dan yardım istedi

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan "kendilerine yardım ellerini uzatmalarını" istedi.

Başbakan Erdoğan, dün gece resmî bir çalışma ziyareti için Ankara’ya gelen Hoşyar Zebari’yi kabul etti. Erdoğan, görüşmede Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’yi yeni hükümetin kurulmasından dolayı tebrik etti. Nuri El Maliki hükümetinin doğru politikalar izlediğini ifade eden Erdoğan, güvenlik sorununun en önemli sorun olarak ele alınması ve milli mutabakatın sağlanmasının önenmine işaret etti. Erdoğan, halkın başta güvenlik olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanmasının önemine işaret etti.

Zebari ise Başbakan Erdoğan’a Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri El Maliki’nin selamını getirdiğini söyledi. Irak halkının Türkiye’ye büyük önem verdiğine dikkat çeken Zebari, başta güvenlik konusu olmak üzere Türkiye’nin çeşitli konularda kendilerine yardım elini uzatmasını istedi. Başbakan Erdoğan’ın Medeniyetler İttifakı çerçevesinde yaptıkları çalışmaları yakından izlediklerine belirten Zebari, Türkiye’ye ülkesindeki Sünni ve Şii gruplar arasındaki ihtilafın giderilmesi konusundaki çabalarından ötürü teşekkür etti. Zebari, Başbakan Erdoğan’ın liderliğine ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün de katıldığı görüşmede enerji, PKK ve Kerkük konularının gündeme gelmediği belirtildi. Başbakan Erdoğan’ın ayrıca Zebari aracılığılyla Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi Türkiye’ye davet etti.