Zehir tacirleri sahile indi

Sahil beldelerinde uyuşturucu ile mücadeleye ağırlık veren Emniyet, tatile çıkan aileleri rehavete kapılıp çocuklarını başıboş bırakmamaları konusunda uyardı.

Emniyet, sahil bölgelerinde uyuşturucu operasyonlarına hız verdi. Son bir ayda Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Fethiye, Gemlik gibi yerlerde binlerce ecstasy hap ele geçirildi. Uyuşturucu tacirlerinin yaz mevsimiyle birlikte tatile giden gençleri hedef seçtikleri belirtilirken, narkotik polisi vatandaşlardan yardım bekliyor. İhbarların çok önemli olduğunun altını çizen polis, aileleri duyarlı olmaları konusunda uyarıyor: “Uyuşturucunun bulunabilirliği arttıkça kullanılırlığı artar. Tatil rehavetine kapılıp çocuklarınızı başıboş bırakmayın. Kimlerle arkadaşlık yaptığına dikkat edin.”

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Zaman’a yaptığı açıklamada, sahil beldelerine yönelik uyuşturucu ile mücadele çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Bu kapsamda, turistik beldelerdeki görevlilerin sayısını artırdıklarını vurgulayan Çalışkan, “Tatile çıkan ailelerin de bu konuda çok daha duyarlı olması gerekir.” dedi. Polisiye tedbirlerin yanında, tedavi merkezlerinden de yaklaşan tehlikenin önlenmesine yönelik uyarılar geldi. Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi uzmanı Dr. Defne Tamar Gürol, tatil bölgelerinde gençlerin enerjilerini doğru yerlere kanalize edecek sosyal ve kültürel tesislere ihtiyaç olduğunu söyledi. Gürol, uyuşturucu kullanımının engellenmesinde devletin ve yerel yönetimlerin faaliyetlerinin önemine işaret etti. Sosyolog Prof. Dr. Ercan Tatlıdil de tatil beldelerinde gençlerin spor yapabileceği, kültürel ve sosyal aktivitelerde bulunacağı tesislerin çoğaltılmasını önerdi.

Bu ciddi sorunun polisiye tedbirlerle tam çözülemeyeceğini belirten sosyolog Prof. Dr. Ercan Tatlıdil, ailelerin, çocuklarına karşı nasıl yaklaşması gerektiği konusunda bilinçlendirilmesi ve destek görmesi gerektiğini ifade etti. Ege Üniversitesi Çocuk ve Ergen Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi sorumlu hekimi Dr. Zeki Yüncü’nün verdiği bilgilere göre, son bir yıl içinde 200 civarında ergenlik çağında madde bağımlısı genç tedavi için merkeze başvuruda bulundu.

Türkiye’nin ünlü tatil beldelerinden Çeşme’de gece kulübü işletmecileri tehlikenin kaynağına yönelik uyarılarda bulunurken, en büyük görevin ailelere düştüğünün altını çiziyor. Tatile gelen bazı ailelerin çocuklarıyla yeterince ilgilenmediğini dile getiren bir işletmeci, “Lise çağındaki kız ve erkekler sabahın 2’sinde, 3’ünde rahatça gece kulüplerine girip çıkıyor.” tespitinde bulunuyor. Renkli eğlence dünyasının gençliği içine çektiği, bunu fırsat bilen tacirlerin de bar ve diskolarda uyuşturucu sattığı vurgulanırken, tehlikenin boyutu şu sözlerle özetleniyor: “Tatil bölgelerinde ilköğretim ve lise çağındaki gençlerin kötü alışkanlıkları kazanması ve bunları tüketmeleri ‘normal’ olarak görülüyor.” 3,5 yıldır Bodrum’da özel bir firmada çalışan Şuayip Özmen, “Bodrum’a yeni gelen bir gencin zararlı alışkanlıklara bulaşması için geceleyin bir defa Barlar Sokağı’na girip çıkması yeterli.” iddiasında bulunuyor. Gençlerin buralarda akılları yerine duygularıyla hareket etmeye başladığına işaret eden Özmen, bu durumun uyuşturucu tacirleri ve fuhuş çeteleri için inanılmaz bir fırsat olduğunu dile getiriyor.

Çeşme’de uzun süre ilçe emniyet müdürlüğü yapan emekli polis Selahattin Gültepe, yaz tatillerinde uyuşturucu tacirlerinin tatil merkezlerini hedef seçtiğini belirtirken, bu konuda çözümün emniyetten beklenmesine karşı çıkıyor. Polisin, önlem alması gereken en son nokta olduğunu ifade eden Gültepe, “Alınacak tedbirler önce ailede başlar, sonra okulda ve medyada devam eder. Polis, tüm bu önlemlere rağmen uyuşturucu işini yapan veya kullananlar olursa onlarla mücadele eder.” diyor. Turizm merkezlerinde özellikle ailelere büyük görev düştüğünü ifade eden Gültepe, gençlerin nasıl kandırıldığını ise şöyle anlatıyor: “Uyuşturucu tacirleri, gençlerin arkadaş ortamına girer. Onlara tatlı dille yaklaşırlar. Uyuşturucu madde kullanmanın delikanlılık falan olduğunu söylerler. (Bir kereden bir şey olmaz) gibi yaklaşımları olur. İlk uyuşturucuyu gençlere bedava verirler. Böylece gençleri ağlarına düşürürler.”

‘Mücadele, polisten önce ailede başlar’

Çeşme’de uzun süre ilçe emniyet müdürlüğü yapan emekli polis Selahattin Gültepe, turizm merkezlerinde ailelere büyük görev düştüğünü belirtiyor. Çözümün sadece emniyetten beklenmesine karşı çıkan Gültepe, polisin, önlem alması gereken en son nokta olduğunun altını çiziyor. “Alınacak tedbirler önce ailede başlar, sonra okulda ve medyada devam eder. Polis, buna rağmen uyuşturucu işini yapan veya kullananlar olursa onunla mücadele eder.” diyen Gültepe, gençleri ise şu sözlerle uyarıyor: “İlk uyuşturucuyu bedava verirler. Sakın kanmayın.”