Zehirlenmelerin en önemli nedenleri

ESKISEHIR - Türkiye'de özellikle kis mevsiminde meydana gelen soba zehirlenmeleri bacalarin temizlenmesi ve sobalarin yanlis kurulmasindan kaynaklaniyor.

Soba ile isinan evlerde dikkat edilmesi gereken unsurlarin basinda bacalarin temizligi geliyor. Çevre ve Orman Bakanligi’nin talimatina göre normal bacalar yilda iki kez, lokanta vb. bacalari ise daha sik olarak itfaiye müdürlügüne veya yetkili ve ehliyetli firmalara temizlettirilmesi gerekiyor. Siva çatlagi olan ve hasar görmüs bacalar tamir ettirilmeli, tikali bacalar ise mutlaka açtirilmalidir.

Temizlenmis bacasi olan sobada yanma iyilesir, eksik yanma, oda içini gaz sizmasi ve baca gazi koku problemi önlenir. Düzenli olarak temizlenmeyen bacalar iyi çekmez, uzun süre temizlenmemis bacalar ise kurum (is) birikmesi dolayisiyla tikanir. Böylece içerinde bol miktarda karbon monoksit gazi bulunan dumani, evin içine verir. Bu gazi bir süre solunum yoluyla cigerlerine alan insanlar hayatlarini kaybederler.

Bacanin geri tepmesinin iki ana sebebi vardir: Nizami ve standartlara uygun insa edilmemis ve temizlenmemis bacalar. Bunu önlemek için hazirlanan 24827 sayili ‘Binalarin Yangindan Korunmasi Hakkinda Yönetmelik’i söyle: “Baca tesisati TS 2165 ve TS 1481’deki esaslara uygun olmalidir… Odun ve kömür gibi yüksek oranda is birakan yakit kullanildigi taktirde soba borulari ayda bir, bacalar 2 ayda bir; diger yakitlar kullanildiginda borular 2 ayda bir, bacalar 3 ayda bir temizlenir… Sivi ve kati yakit kazanlarinin bacalarinin altinda bir kurum temizleme menfezi bulunacak, yilda en az 2 kez yetkili kisilere temizletilecektir…”

Sobalar yakilirken sunlara dikkat edilmeli:

-Sobalar üsten yakilmali. Alttan yakilan sobalarin hava kapaklarinin kapatilip uzun süre yanmasinin beklenmesi, zehirlenmelere neden olabilir. Alta kömür, üste çita koyularak üstten yakilan sobalar, yüzde 20 yakit tasarrufu saglarken, çevreye daha az zarar verip zehirlenme riskini en aza indirir.

-Sobanin kurulu odada yatilmamali. Isi kaybi olmamasi için çogu zaman gece saatlerinde odanin kapi ve pencere altlari siki sekilde kapatiliyor. Bu durumda yanan sobaya yeterli hava girmeyince soba ve boru baglantindan duman sizar. Yatilmak zorunda ise soba sönmüs olmali. Sobasi yanan odada yatilmak zorunda ise kisinin basi sobadan en az 1.5 metre uzakta kapiya yakin olmali. Kapi hafifçe açik olmali. Odada kirli gazin birikmesi önlenmeli. Kapi ve pencere siki sekilde kapatildiginda yanmakta olan sobaya yeterli hava giremez ve baca çekisi düser. Soba içine yeterli havanin girememesi eksik yanmaya neden olur. Orta ve siddetli rüzgarli havalarda baca gazi sobadan sizarak oda içine dolar ve zehirlenmelere neden olur. Yatarken yanmakta olan “kömür koru” üzerine taze kömür atilmamali.

Soba nasil yakilmali?

– Soba kovasi agzina kadar doldurulmamali , kovanin üstünde dört parmak bosluk birakilmali. Kömür tam tutusmadan, soba uyutulmamali.

– Yanmakta olan sobanin üzerine ilave kömür atilmamali. Aksi halde eksik yanma söz konusu olabilir. Kömür tam yanmadigi zaman olusan karbonmonoksit gazi zehirlenmeye sebep olur.

– Yatmadan önce sobaya kömür atilmamalidir.

– Soba kurulmadan önce mutlaka baca temizlenmeli.

– Sobanin kurulacagi zemin sicaga dayanikli degilse soba tablasi kullanilmali.

– Fazla dirsek ve boru kullanilmamali.

– Boru bacayi daraltmamali.

– Soba boru ve dirsekleri hava sizdirmamali.

– Boru çapi en az 100mm. olmali.

– Soba tepmesine ve zehirli gazlarin oda içine gitmesini önlemek için rüzgar yönüne göre yön degistiren baca kapagi kullanilmali.

– Soba boru ve dirsekleri belli periyotlarla temizlenmeli.

– Rüzgarli ve lodoslu havalarda kömür ve gaz sobasi yakilmamali veya çok dikkatli olunmali ve fazla besleme yapilmamali.

– Sobada lastik, plastik, boya, petro kok, araba lastigi, asfalt ve tibbi atik gibi çöpler yakilmamali. Yanmakta olan sobaya kesinlikle çöp atilmamali. Bu tür atiklar sobada yakildigi zaman çok zararli ve zehirli kirletici gazlar olusur.

-Asiri nemli kömür veya odun kullanilmadan önce kurutulmalidir. Agaçlar kesildikten en az 6 ay sonra isinmada yakit olarak kullanilmamalidir.