Zehirli varil karaya vurdu!

Samsun'da yine zehirli varil korkusu yaşandı.

1988’de zehirli atık bulunan varillerin karaya vurması yüzünden çevre felaketiyle karşı karşıya kalan Samsun’da bugün yine zehirli varil korkusu yaşandı. Karadeniz’e atılan ve içinde zehirli atık olduğu sanılan varil Sahil yolu sanayi mevkii yakınında karaya vurdu.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Sahil Yolu sanayi rıhtımı sahilinde dün akşam saatlerinde şüpheli bir varil gören vatandaşların durumu güvenlik güçlerine bildirmesi üzerine olay yerine gelen ekipler, önce çevre emniyetini sağladı. Daha sonra Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği’ne bağlı özel giysili ekiplerce varilde radyasyon ve kimyasal gaz ölçümü yapıldı. Ölçümlerin normal çıktığını söyleyen Çvere ve Orman Müdürü Kadir Kılıç, varilin üzerinde herhangi bir yazı da bulunmadığını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından denizden çıkarılan varilin içindeki maddeden tahlil yapılmak üzere örnek alındı. Yetkililer, varilde sadece radyasyon ve kimyasal göz ölçümü yapıldığını, içindeki maddenin tahlilinin daha sonra gerçekleştirileceğini söylediler. Varil, ölçümlerin ardından Alaçam İlçesi’ndeki atık deposuna nakledilmek üzere Çevre İl Müdürlüğü ve belediye yetkililerine teslim edildi.

1988 yılında İtalyan bandıralı gemiden atıldığı tespit edilen toksit atıkları ile dolu 367 zehirli varil, Samsun ve Sinop sahillerinde karaya vurmuştu. Belirli aralıklarla karaya vuran variller Samsun’un Alaçam ilçesi Terskırık Köyü’nde zehirli atık deposunda muhafaza ediliyor. Varillerin Terskırık Köyü’nde muhafaza edilmesi çevrede yaşayan halkın yoğun tepkisine sebep oluyor. Bu tepkileri göz önüne alan hükümetin variller konusunda İtalya hükümeti ile anlaşma çalışmaları devam ediyor.