‘Zehirli variller ciddi sanayicilerden birine ait’

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla’ya kanserojen madde içeren varilleri gömen ilaç firması hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Kocaeli’nde yayınlanan yerel bir gazetede varillerin kaynağı ile ilgili bilgilerin yer aldığına dikkat çeken Pepe, “Failleri ortaya çıkarmaya kararlıyız.” dedi. Bakan Pepe, çevre cezalarının azlığından da şikayet ederek, “Bu kimselerin kamuoyunda teşhir edilmesi, yaftalanması, hapis cezasına veya ticaretten men edilme cezasına çarptırılması lazım.” şeklinde konuştu.

Grand Cevahir Oteli’nde düzenlenen ‘İstanbul Tıbbî Atık Sempozyumu’na katılan Bakan Osman Pepe, gazetecilerin atık varillerle ilgili sorularını cevapladı. Pepe, mevcut çevre yasasına göre Tuzla’daki varillerin sahiplerine verilecek cezayı ‘çelik çomak parası veya sadaka’ olarak yorumladı. “Failler beş on kuruş vermekle bu işten kurtulmamalı.” diyen Bakan Pepe, “Faillerin kamuoyunda teşhir edilmesi, yaftalanması lazım. Çok ciddi para cezalarına hatta ve hatta gerekirse bunların hapis cezasına veya ticaretten men edilme cezasına çarptırılması lazım.” şeklinde konuştu.

Kocaeli’nde yayınlanan yerel bir gazetede varillerin Gebze’de faaliyet gösteren bir şirket tarafından gömüldüğü bilgisinin hatırlatıldığı Bakan Pepe, şöyle konuştu: “Kocaeli’ndeki yerel gazeteler yazdı. Ben de söz konusu gazetenin genel yayın yönetmeni ile görüştüm. Ellerinde belge ve bilgilerin olduğunu söyledi. Bununla ilgili suç duyurusunu savcılığa yaptırdık. Bundan sonra gerekli takibat yapılıp, failleri onlar ortaya çıkaracaktır. Bu iş yargıya intikal etti. Yargının yapacağı çalışma, ortaya koyacağı deliller hepimizi aydınlatacak.”

Bakan Osman Pepe, İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve İSTAÇ tarafından düzenlenen sempozyumdaki konuşmasında da zehirli atıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 750 bin ton zehirli atığın çıktığı bölgeden ancak 30-35 bin tonunun bertaraf edildiğini hatırlatan Pepe, ‘Geri kalan 720 bin tonu nereye gidiyor?’ diye sordu, sonra da cevabını kendisi verdi: “Nereye gittiğini Tuzla’da gördük. Toprağa gömülüyor. Bunlar açık alana gömüldüğü için ortaya çıktı. Bir kısmı da kendi fabrikasının arsasına gömüyor.” İstanbul’un tıbbî atıkların bertaraf edilmesi konusunda şanslı olduğunu aktaran Pepe, “İstanbul’da üretilen tıbbî atıklar, yönetmeliğe uygun olarak toplanıyor ve İSTAÇ tarafından yakılarak bertaraf ediliyor.” dedi. İstanbul dışında birçok ilde tıbbî atıkların evsel atıklarla birlikte toplandığını ve depolandığını belirten Pepe, “Tıbbî atık yakma tesislerini kurmak da işletmek de çok pahalı değil. Birçok ilde bu tesisler kuruldu; ama işletilmiyor. Var olan tesisler çalıştırılmak için değil teftişlerden kurtulmak için hazırlanıyor.” dedi. Belediyeleri de eleştiren Bakan Pepe, festival ve sanatçılar için para bulan belediyelerin çöplerini depolayacak paralarının olmadığından yakındıklarını bildirdi.

Sağlık Bakan Recep Akdağ, Tuzla’da bulunan varilleri değerlendirirken şunları söyledi: “İstanbul Valiliği’nin yaptığı incelemelerde bir sanayi tesisinin uygunsuz biçimde atıklarını, insan sağlığına zarar verecek şekilde, belli bir yere götürüp attığı ortaya çıktı. İstanbul Valiliği konuyu araştırıyor. Bu işin sorumluları bulunacak. Bu kişilerin en ciddi şekilde cezalandırılmaları gerekiyor. Gereken neyse yapılacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın.”

Varillerin bulunduğu alanda şenlik yapılmış

Tuzla’nın Orhanlı beldesinde atıkların bulunduğu arazide daha önce şenlik düzenlenmiş. Geçtiğimiz yıl varillerin bulunduğu araziye çok yakın bir noktada Giresunluların 7 Mayıs Şenlikleri’nin yapıldığını vurgulayan Orhanlı Belediye Başkanı Cemil Ekşi, yapanların en ağır şekilde cezalandırılmasını arzu ettiklerini belirtti. 15 bin kişinin yaşadığı beldede kapsamlı bir sağlık taraması yapılacak. Beldedeki tüm su kuyularından örnekler alınarak inceleneceği belirtildi.