Zehirli yılanları elleriyle topluyor

Konya'nın Beyşehir ilçesindeki Beyşehir Gölü kıyılarındaki toprak altında bulunan zehirli yılanları elleriyle yakalayıp pet şişelerin içerisinde toplayan Selim Koçer'i (50) görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Beyşehir Gölü kıyısında çevreden geçen vatandaşların şaşkın bakışları arasında yakalayıp bir pet şişe içerisine doldurduğu yılanlardan bazılarını bulunduğu yerden çıkararak gösteri yapan Selim Koçer, daha sonra otomobiliyle Beyşehir-Şamlar Köyü yolu üzerindeki ormanlık alana götürdüğü sürüngenleri diktiği fidanların çevresinde bulunan fare deliklerine saldı.

Beyşehir’de ormanlık alanlarda gelecek nesiller için başta meyve olmak üzere çeşitli fidanları toprakla buluşturduğunu anlatan Koçer, gazetecilere yaptığı açıklamada, diktiği fidanların etrafında yuva yapan farelerin fidelere zarar verdiğini, bunu önlemek için de yılan toplayarak ormanlık alanlara saldığını belirtti.

Çocukluğundan bu yana yılanları yakından izlediğini ve onlardan çekinmediğini ifade eden Koçer, balık avlamaya geldiği Beyşehir Gölü kıyısında taşların altından yakaladığı yılanları pet şişelere doldurup ormanlık alanlarda fare yuvalarına bıraktığını bildirdi.

Göl kıyılarındaki her taşın altından yılan çıkabileceğini dile getiren Koçer, bunların arasında çok zehirli olarak bilinen engerek yılanının da olduğunu ancak her türlü yılanı korkmadan elleriyle yakalayabildiğini bildirdi.

Pet şişe içerisindeki yılanları eliyle tek tek fare deliklerine bırakan Koçer, şunları kaydetti:

”Arazide ilaçla mücadele bazen etkin sonuç vermiyor. Farenin de asıl doğal düşmanı bu yılanlardır. O yüzden böyle doğal mücadelenin daha etkili olacağını düşünüyorum. Bu bölgede bu yıl yaklaşık 80 fidanı toprakla buluşturdum. Bu benim için bir başlangıç oldu. Bundan böyle göl kenarından topladığım yılanları buralara getirip, fare deliklerine bırakacağım. Çiftçilerimize de tarla faresine karşı bu şekilde doğal mücadeleyi öneriyorum.”