Zeki Sezer laiklik konusunda çarpıcı sözler söyledi

Zeki Sezer, ''Karnı aç insanlara sadece laiklik diyerek gidemeyiz." dedi.

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, seçim çalışmaları için Eskişehir’e gitti. Çay bahçesinde partililere hitap eden Sezer bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, ”Karnı aç insanlara sadece laiklik diyerek gidemeyiz. Bu şekilde gittiğinizde ne yazık ki sonuç alamıyorsunuz. Artık farklı şeyler yapmalı” dedi.

Toplantıya Cumhuriyet Halk Parti’li milletvekili adayları, DSP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve partililer katıldı. Sezer yaptığı basın açıklamasında, Türkiye’de zenginlikte sosyal adaletin sağlanması için yapılması gereken uygulamalar olduğunu söyledi.

Bazı partilerin laiklik konusunda yanlış algılamalarla hareket ettiğini belirten Sezer, ”Bu tip uygulamalardan laik demokrasimiz de büyük zarar gördü. Laikliğin ve bütünlüğün korunmasının en önemli koşulu işsizliğin önlenmesi, ekonominin gelişmesidir” diye konuştu. Sezer, ”Karnı aç insanlara sadece laiklik diyerek gittiğinizde ne yazık ki sonuç alamıyorsunuz. Artık siyasette farklı şeyler yapmalı. Biz de bu konuda üzerimize düşeni önümüzdeki dönemde de yapmaya devam edeceğiz. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptık.” dedi.

Bu konudaki açılımı öteden beri ifade ettiklerini dile getiren Sezer, ”Laiklik ile ilgili duruşumuz zaten çok net. Laiklik vazgeçilmez ama inançlara saygıda kesinlikte kusur etmemek lazım. Tam tersine DSP o inançları yaşayan insanlardan kurulu bir partidir” diye konuştu. Sezer, ”Bugüne kadar böyle davrananlar var mıydı? Buna cevap vermeyim. Ama böyle bir algılama vardı. Bunu aşmamız lazım. Karnı tok, sırtı pek insanların laikliği, demokrasiyi ve bütünlüğü daha iyi koruyacağı çok açık. Ekonomiyi öncelikle ele almalıyız” diye konuştu.

Yaklaşmakta olan 22 Temmuz seçimlerine de değinen Sezer, ”Türkiye zor ve sıkıntılı bir süreçten geçiyor. 22 Temmuz’da yapılacak seçimler ülkede çekilen sıkıntıya ‘dur’ demek için büyük bir fırsat” şeklinde konuştu. Partisinin seçimlere katılmama kararı almasını ‘vatani bir görev’ olarak niteleyen Sezer, ”Aldığımız bu karar Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarını bitirme kararıdır. Vatan görevidir. Biz şu an vatani görevimizi yerine getiriyoruz” dedi.

Konuşmasında sık sık hükümete ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yüklenen Sezer, ”Terör dış destekleriyle Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü ciddi şekilde tehdit ediyor. Başbakan Erdoğan, Eskişehir mitinginde terörle birlikte yaşamaya alışmalıyız dedi. Başbakan kusura bakmasın, bu ülke terörle birlikte yaşamaya alışamaz. Terörle birlikte yaşamaya alışmalıyız diyen Başbakan’a da alışamaz” şeklinde konuştu.