Zerdari: ABD ile karşılıklı güven şart

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, ABD ile ile ilişkilerin karşılıklı güvene dayanmasını gerektiğini söyledi.

Pakistan’ı ziyaret eden ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones ve beraberindeki heyeti kabul eden Zerdari, ABD ile Pakistan arasındaki ilişkilerin karşılıklı güvene dayanması gerektiğini belirtti.

Zerdari, ABD’nin Pakistan topraklarına düzenlediği saldırıların, bölgede yaşayan aşiretlerle devlet arasındaki uzlaşma isteğini baltaladığını vurguladı.

Devlet Başkanlığında yapılan görüşmenin ardından açıklamada bulunan Pakistan Devlet Başkanlığı sözcüsü Ferhatullah Babar, toplantıda terörizmle mücadele, terörün vurduğu bölgelerin yeniden yapılandırılması, aşiretler bölgesindeki devlete ait kurumların güçlendirilmesi, enerji ve mali konularının görüşüldüğünü söyledi.

Babar, Zerdari’nin, Amerika’ya giriş yapan Pakistan vatandaşlarının hava alanlarında sıkı kontrole tabi tutulmasını eleştirdiğini, Pakistanlılara yapılan uygulamanın ABD’ye karşı kızgınlık ve şüpheleri arttırdığına dikkati çektiğini belirtti.

Jones’ın da kabul sırasında, aşırılık yanlısı militanlara karşı savaşta Pakistan’ın üstlendiği rolü takdir ettiğini dile getirdiğini kaydeden Babar, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın terörizmle savaşı kazanmak için Pakistan’a stratejik, siyasi ve ekonomik desteklerinin süreceğini söylediğini aktardı.

Görüşmede, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ile Ordu Komutanı Orgeneral Eşvak Kayhani’nin de hazır bulundu.