Zeyno Baran yine senaryo peşinde

'Hudson Senaryosu'yla gündeme gelen Zeyno Baran, ABD Kongresi'ndeki bir toplantıda 'ABD'nin PKK'ya karşı gösterdiği hassasiyeti, Ankara El Kaide'ye karşı göstermiyor' dedi.

ABD Kongresi’nde, Türk-Amerikan ilişkilerinin ele alındığı bir toplantıda El Kaide tartışması yaşandı. Hudson Enstitüsü’nün uzmanı Zeyno Baran, ABD Başkanı Bush’un PKK’yı “ortak düşman’ ilan etmesine rağmen, Türkiye’de El Kaide’ye karşı böyle bir yaklaşımın olmadığını savundu. Panelin ADB’li terör uzmanları ise Türkiye’nin El Kaide’ye karşı en üst düzeyde çok iyi mücadele ettiğini ifade etti.

Potomac Enstitüsü, Hudson Enstitüsü ve Inter-University’nin Kongre’de ortaklaşa düzenlediği “Türk-Amerikan Stratejik Ortaklığı” konulu panelde konuşah Zeyno Baran ABD Başkanı George W. Bush’un, 5 Kasım’da Başbakan Erdoğan ile Beyaz Saray’daki görüşmesinde PKK’yı “ABD’nin de düşmanı” olarak ilan etmesinin önemine değinirken “Kazablanka da El Kaide terörüyle vuruldu. Olayın yıldönümünde çok sayıda insan biraraya gelerek ve El Kaide’nin adını anarak bu tür terörizme karşı çıktı. Türkiye’de böyle bir şey yaşanmadı” diye konuştu.

NATO’NUN TEMEL MİSYONU

Jamestown Vakfı’nın terör analisti Frank Hyland ise Türkiye’nin El Kaide’ye karşı en üst düzeyde mücadele verdiğini belirterek, “Sizi temin ederim, Türk yetkilileri bu konuda büyük bir çaba sarfediyor. Türk yetkilileri, El Kaide’ye karşı ülke içinde ondan fazla operasyon gerçekleştirdi” dedi. Kontrterörizm Vakfı uzmanı Andrew R. Cochran ise İstanbul’daki saldırılarda sadece diğer ülke vatandaları değil çok sayıda Türk vatandaşının da öldüğünü hatırlattı.

YENİ ŞAFAK