Zeytin hasadı şenliğinde Fatma Girik izdihamı

Balıkesir'in Edremit ilçe belediyesi tarafından düzenlenen zeytin hasadı şenliğine katılan sinema sanatçısı Fatma Girik'i görmek isteyen vatandaşlar izdihama neden oldu.

Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey, yaptığı konuşmada, “1. Hasat Sonu Şenlikleri daha önce ağalar zeytinlik mahsulü bittiği zaman kurtuluş adı altında çalıştırmış olduğu tayfalara bazı ikramlarda bulunurlarmış, zeytin toplama süresi olan ve 3- 4 ayın yorgunluğunu bu şekilde atarlarmış. Biz de dedik ki bunu yeniden geleneksel hale getirelim. Belediye olarak, katılımcı firmalar olarak, üreticiler olarak bu işte emeği geçenlerin yorgunluğunu bir şekilde atmalarını sağlayalım istedik.” diyerek, şenliğin düzenlenme nedenini açıkladı.

Şenliğin, bir geleneğin yaşatılması yanında üreticileri bilgilendirme açısından da yararlı olduğunu anlatan Bozbey, şunları söyledi: “Şenliğin önemli bir faydası da; burada teknolojiyi sergileyerek, ilacından tutun da aracından gerecine kadar üreticilerimiz bilgileniyor. O bilgiler ışığında daha verimli ürün alabilsinler diye diğer üretici firmalarımızı da çağırdık. Bu sene gördüğüm kadarıyla ilk olmasına rağmen ilgi bizleri çok sevindirdi. Önümüzdeki yıllarda bunu 3 güne çıkartmayı ve daha kapsamlı olarak yapmayı hedefliyoruz.”

Bozbey, Edremit Körfezi zeytinyağının natürel ve saf zeytin yağı olması itibarıyla dünyada eşsiz bir yağ olduğunu söyledi. Zeytinyağının yaşlanmayı engellediğini, sağlıklı yaşam için hücreleri yenilediğini anlatan Bozbey, “Bu sağlığı bu tarz etkinliklerle anlatmalıyız. Zeytincinin yeni teknolojileri takip etmesi ve daha iyi ürün alabilmeleri için de ticari fuar açtık. Emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

Şenliklere, dizi çekimleri Edremit’te bulunan Fatma Girik’in de gelmesi ile birlikte hayranları tarafından etrafı kuşatıldı. Kimi Fatma Girik’le fotoğraf çektirmek için yarışırken kimi de cep telefonu ile hatıra olsun diye fotoğraf çekti. Stantları protokol heyeti ile dolaşmak için bir ara yürüyen Girik, kendini kalabalığın arasında buldu. Hayranları tarafından bir an bile yalnız bırakılmayan sanatçı Fatma Girik, stantlardaki zeytin ve zeytin yağlarının tadına baktı. Bir ara sanatçıya daha yakın olmak isteyen kalabalık izdihama neden oldu.

Sinema sanatçısı Fatma Girik, “Çok güzel. Ben Belediye Başkanı iken çok etkinliklere katıldım ama kendi ilçem haricinde böyle şenliğe katılmamıştım. Çok güzel ve çok sıcak buldum” dedi.

Şenlik kapsamında temsili olarak zeytin toplandı. Toplama sonunda zeytin tayfacıları tarafından zeytin ağacına bağlanan zeytin ağası İl Genel Meclis üyesi İsmail Dönder’i, Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey, zeytincilere 100 YTL vererek kurtarması katılanları gülmekten kırdı geçirdi.

Şenlikte Edremit Belediyesi folklor gösterileri büyük ilgi gördü. Katılanlara pilav nohut ve ayran ikram edildi. Fuarda ise zeytin ürünleri firmalar tarafından sergilendi.