Zeytinyagina patent mücadelesi…

IZMIR - Ayvalik Ticaret Odasi tarafindan organize edilen Zeytin Hasadi Günü, çesitli etkinliklerle gerçeklestirildi.

Gençer, Ayvalik zeytinyagina patent alma ve cografi isaret tescili için yaptiklari girisimin Taris tarafindan engellendigini iddia etti.
Ayvalik’i turistik ve tarihî degerleriyle markalastirmak için mücadeleye devam edeceklerini belirten Rahmi Gençer, “Ayvalik markasini, asirlardan beri atalarinin agaçlarina sahip çikan yöre halkinin kullanmasi en dogal hakkidir. Bunun için bütün engellemelerle mücadele edecegiz.” dedi. Bunun için bir dizi etkinlik etkinlik planladiklarini ifade eden Gençer, ilk olarak Zeytin Hasadi Günü düzenlediklerini bildirdi.

Gazeteci, bilimadami, sektör temsilcisi ve yöre halkinin katilimiyla düzenlenen etkinlik kapsaminda ilk olarak Kürsat Tarim Ürünleri A.S. isletmesinde sembolik zeytin agaci dikildi ve modern makinelerle zeytin hasadi yapildi. Toplanan zeytinler, Özgün Zeytinyagi A.S. tesislerinde sikilarak zeytinyagi elde edildi. Moderatörlügünü Gazeteci Yazar Sahin Alpay’in yaptigi zeytinyagi paneline katilan uzmanlar, zeytin yetistiriciliginde teknolojik imkanlarin kullanilmasi halinde verimin artacagini, var ve yok yili meselesinin önemli oranda ortadan kalkacagi dile getirdi.

Ege Zeytin ve Zeytinyagi Ihracatçilari Birligi Ikinci Baskani Ali Nedim Güreli ise zeytinyagi borsasinin Ayvalik oldugunu belirtti. Güreli, “Biz üreticiler, sanayiciler ve ihracatçilar olarak AB’ye haziriz ama devlet hazir mi belli degil. Hiç prim almadan agacina sahip çikan üretici AB’de de ezilmez.” seklinde konustu. Birlik olarak yörenin cografi isaret çabalarina destek verdiklerini belirten Güreli, yöre insaninin atalarindan kalan zeytinlerden çikardigi yagi tescil ettirmesinin hakki oldugunu söyledi.

TEMA Vakfi’nin Türkiye’deki zeytin agaci sayisinin artmasina engel oldugunu da öne süren Ali Nedim Güreli, orman vasfini kaybetmis alanlari zeytin bahçelerine dönüstürme projesinin, TEMA’ya proje karsiligi para ödemeyi kabul etmedikleri için engellendigini belirtti. Güreli, “TEMA ile mücadeleye devam edecegim. Onlara karsi olmak gericilikse raziyim. Yakaniza mese palamudu takmakla ilerici olunmuyor. TEMA bu projeyi engellemeseydi, iki yil içinde 40 milyon zeytin agaci daha dikilecekti.” dedi.