Zico: 30 dakikada bitirin

Futbolcularına, "Başlama düdüğü ile birlikte hücum pres yapıp ilk 30 dakikada işi bitirmeliyiz" emrini veren Zico, maç için düzenlediği basın toplantısında da, "UEFA Kupası’na kalmayı düşünmüyoruz bile. Aklımızda sadece ikinci tur var" dedi.

FENERBAHÇE, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde 2. turun kapısını açacak olan CSKA Moskova karşılaşmasının hazırlıklarını tamamlayarak, maç saatini beklemeye başladı. Sarı lacivertlilerin teknik patronu Arthur Zico, dün futbolcularıyla toplantı yaparak, Rus ekibinin özelliklerini ve neler yapmaları gerektiğini anlattı. CSKA’nın çok koşan ve mücadeleci bir takım olduğunun altını çizen Brezilyalı çalıştırıcı, “Rusya’da sezonun bitmiş olması ve grupta hiçbir iddialarının kalmaması, onların bu maça asılmayacakları anlamına gelmez. CSKA, şartlar ne olursa olsun çekinmemiz gereken bir takım. Bu maçı kazanmak için onlardan çok koşmamız ve mücadele etmemiz gerekiyor. Başlama düdüğü çaldığı andan itibaren hücum pres yapıp ilk 30 dakikada işi bitirmeliyiz. Golü ne kadar erken bulursak, rakibin direncini o kadar çabuk kırarız” diye konuştu.

Tüm azmimizle sahada olacağız

Zico, dün Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda düzenlediği basın toplantısında da, CSKA Moskova’yı yenmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi. “Bu maçın bizim için ne ifade ettiğini biliyoruz ve kesinlikle galip ayrılmalıyız. Tüm azmimizle sahada olacağız” diyen başarılı çalıştırıcı, CSKA Moskova’nın grupta iddiasının bulunmamasının kendilerini nasıl etkilediğinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

“Şampiyonlar Ligi’nde artık maç öncesinde ’Kazandık’ diyemezsiniz. CSKA’nın iddiası kalmadı ama bu demek değil ki sahaya kazanmak için çıkmayacaklar. Profesyoneller kazanmak için çıkar, onlar da öyle çıkacak. Bizim yapmamız gereken, kendi oyunumuzu ortaya koyup, kazanmak.”

Rakibimizi ciddiye alıyoruz

Zico, bugün kötü bir sonuç alınıp UEFA’ya kalınması durumunda ne düşüneceğinin sorulması üzerine, “Biz böyle bir şeyi düşünmüyoruz bile. Ama futbolda her türlü sonuca hazırlıklı olmalısınız. Biz rakibimizi ciddiye alıyoruz, iyi hazırlanıyoruz. Kafamda tamamen, turu geçmek var. Ciddiyet olmazsa her türlü sonuçla karşılaşırsınız ama bu durum bizim için geçerli değil” yanıtını verdi.

Bugünkü maçın kendi kariyeri açısından da önemli olduğunun hatırlatılması üzerine Brezilyalı teknik adam, “Kendi açımdan düşünmüyorum, Fenerbahçe açısından düşünüyorum. Bana bu kapıları açan Fenerbahçe Kulübü’dür. Hayatım boyunca böyle düşündüm. Bu bir ekip çalışmasıdır. Benim için yarın (bugün) taraftarın mutluluğu her şeyden önemli” diye konuştu.

Sözleşme yenileme teklifi henüz gelmedi

Zico, sözleşmesinin uzatılması için teklif gelip gelmediği sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Şu anda bunları konuşmak için erken. Daha önümüzde maçlar var. Herkes biliyor ki, kontratım sezon sonuna kadar. Burada olmaktan mutluyum. Yönetimin de memnun olduğunu biliyorum. Başkan da benimle konuştu. Önemli maçları atlattıktan sonra konuşacağımızı söyledi. Bu önemli maçlardan sonra bir konuşma olacaktır elbette.”