Zihinsel engelli ezber kabiliyeti ile dikkat çekiyor

Erzincan'da eğitilebilir zihinsel engelli çocukların eğitim gördüğü Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Sümer İş Okulu'nda öğrenim gören 16 yaşındaki zihinsel engelli Selçuk Sağırlı, ezber kabiliyeti ile görenleri hayretler içerisinde bırakıyor.

Erzincan merkeze bağlı Kavakyolu beldesinde annesini iki aylık iken kaybeden ve babası Nurettin Sağırlı’nın da başka bir bayanla evlenmesi ile birlikte yıllardır dedesi İsmail ve babannesi Necmiye Sağırlı ile birlikte yaşayan Selçuk Sağırlı, ilköğretim okulunu bitirdikten sonra zihinsel engelli olduğu için öğrenimine 2005- 2006 öğretim yılında Sümer İş Okulu’nda devam etmeye başladı. 2003 yılından 2007 yılına kadar bütün takvim günlerini, illerin plaka kodlarını, öğretmenlerine ait araç plakaları ve telefon numaralarını ezbere bilen Sağırlı, özel bir merak sayesinde ezberlediği takvim günlerini, kendisine rastgele soran Sınıf Öğretmeni İrfan Binici’nin sorularına zaman zaman takılmasına rağmen doğru cevaplar veriyor.

Selçuk Sağırlı’nın bu özelliğini keşfeden Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni İrfan Binici, Selçuk’un iki basamaklı sayıları çarpmada ve toplamada zorlandığını ancak takvim konusu, il plakaları ve araçların plakalarında müthiş bir ezbere sahip olduğunu söyledi. Kendisine sorulan takvim ve il plakaları ile ilgili sorularda zorlanmayan Selçuk Sağırlı, hemen hemen bütün sorulara cevap vermeyi başardı.

Selçuk Sağırlı’nın İdyod Savant (Engelli Bilginler) arasında yer aldığına dikkat çeken Sınıf Öğretmeni İrfan Binici, bazı engellilerin koku, duyma ve görme özelliklerinin çok iyi geliştiğini, Selçuk’un ise ezber yönünün mükemmel boyutta olduğunu vurguladı.