Zihinsel engelli öğrencilere ‘at’lı rehabilitasyon

Manisa'nın Salihli ilçesindeki zihinsel engelli çocukların devam ettiği Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi, öğrencilerini Adala yakınlarındaki Attalos Çiftliği'nde atlarla buluşturdu.

Salihli Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi, 100’ü aşkın zihinsel engelli öğrencisini Adala’daki Attalos At Çiftliği’ne götürerek atlarla çocuklar arasında sıcak bir köprü kurulmasını sağladı. Üçü midilli olmak üzere 12 atla tur atan çocuklar, bu uysal arkadaşlarından bir türlü ayrılmak istemedi. Çiftliğin sahibi Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Talat Zurnacı, atlarla çocukların arkadaşlığının son derece anlamlı bulduğunu belirterek, çiftliği belli günlerde Eğitim Uygulama Okulu’ndaki çocukların kullanımına sunacağını ifade etti. Avrupa Birliği’nden sağlanacak fonlarla çiftlikte engelli öğrencilere yönelik düzenleme yapılabileceğini vurgulayan Zurnacı, proje hazırlığına başlandığını, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın da proje ortağı olacağını kaydetti.

Zurnacı şu bilgileri verdi: “Avrupa Birliği eğitime yönelik son derece geniş kapsamlı destekler vermektedir. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası olarak verilen projeleri danışmanlarımızla birlikte yakından takip ediyoruz. Salihli’deki Eğitim ve Uygulama Okulu’nun da bu fonlardan yararlanması konusunda her türlü desteği vermeye hazırız. AB fonlarından gelecek olan kaynakla, engelli öğrencilere özel eğerler yapılabilir, yaralanmaları önlemek üzere başlık satın alınabilir, gerekli düzenlemelere gidilebilir.”

Salihli Zihinsel Engelli Öğrencileri Koruma Derneği Başkanı Abdullah Doğan da, çocukların atlarla rehabilitasyonu konusuna özel önem verdiklerini belirtti. Doğan, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın sunduğu destekle dernek olarak bir proje hazırlayıp Avrupa Birliği eğitim fonlarından yararlanma konusunda girişimde bulunacaklarını kaydetti. Toplam 130 öğrencisi bulunan Salihli Eğitim Uygulama Okulu’nda 26 öğretmenin görev yaptığına işaret eden Doğan, “Attalos Çiftliği’nde çocukların atlarla buluşması biz velileri ve öğretmenleri son derece duygulandırdı. Haftada bir kez atlarla yapılacak rehabilitasyonun çocuklarımıza moral açısından da son derece yararlı olacağına inanıyoruz. Ticaret Odası Başkanımız’a da sunduğu bu fırsattan dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.