Zihinsel Engelliler Federasyonu Çin’e gidiyor

Türkiye Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu, önümüzdeki yıl Çin'de yapılacak özel dünya olimpiyatlarına katılmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Burdur Valisi Can Direkçi’nin de yönetim kurulu üyesi olduğu Federasyon Başkanı Tarık Bitlis, “Asıl hedefimiz büyük başarılarla dönmek değil, engellilerimize yeni ufuklar açmaktır” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti, önümüzdeki yıl dünya özel olimpiyatı düzenleyecek. 166 ülkeden katılımın olacağı olimpiyatların açılışı zihinsel engelliler yarışmaları ile başlayacak. Basketbol, futbol, hentbol, yüzme gibi 10’dan fazla spor dalı arasında düzenlenecek olimpiyatlara yaklaşık 6 bin zihinsel engelli sporcu katılacak. Bunların 60’ı Türkiye’den gidecek.

Türkiye Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu, Çin’e gidecek zihinsel engelli öğrencilerin tespiti, olimpiyatlara gidiş ve geliş aşamalarında yapılacak işlemleri tartışmak için Burdur’da bir araya geldi. Yönetim kurulu üyeleri ve tüm il temsilcilerinin davetli olduğu toplantı Öğretmen evi Nurcihan Velicangil Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya yönetim kurulu üyesi olan Vali Can Direkçi, Federasyon Başkanı Tarık Bitlis, Burdur Vali Yardımcısı Ferhat Peşin, Yönetim kurulu üyeleri ve yaklaşık 40 ilin temsilcisi katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Tarık Bitlis, ilk kez bir valinin yönetim kurulunda yer aldığını bildirerek Can Direkçi’nin bu davranışı ile kendilerini onurlandırdığını söyledi.

Çin olimpiyatlarına katılacak oyuncu sayısının kısıtlı olduğunu, bu yüzden her ilden bir oyuncunun katılma şansı bulunmadığını aktaran Bitlis, “Olimpiyatlara katılma nedenimiz tüm dallarda altın madalyalar almak değil. İnsanlarımıza zihinsel engellilerin neler başarabileceğini göstermek ve onlara sahip çıkılmalarını sağlamaktır” diye konuştu.

Her il temsilcisinin olimpiyat öncesinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek sporcularına moral vermesi gerektiğini sözlerine ekleyen Başkan Bitlis, gereken maddi ihtiyaçların da sivil toplum örgütlerinden karşılanabileceğini anlattı. Burdur Valisi Can Direkçi zihinsel engellilerin topluma kazandırılması çalışmalarına bizzat katılarak, konu üzerindeki hassasiyetini ortaya koyuyor. Her bayramda zihinsel özürlüler ilköğretim okulunu ziyaret eden Direkçi ise, olimpiyata gidecek öğrencilerin masraflarını her ilin çok kolaylıkla karşılayabileceğini söyledi.

Burdur’dan gidecek öğrenci ve ailesinin masraflarının tamamen karşılanacağının sözünü veren Direkçi, “Zihinsel engellilerin spor altyapı eksikliğinin giderilmesi, o ülkenin medeniyeti ile doğru orantılıdır. Zihinsel engelliler toplumun çocuklarıdır. Onların hayata kazandırılması da toplumsal bir görevdir. Bu yüzden olimpiyat öncesi ve sonrasında tüm vatandaşlarımızın onlara destek çıkacağına eminim” şeklinde konuştu.

Burada yapılan programın ardından federasyon üyeleri ve il temsilcilerine Burdur’un tarihi ve turistik mekanları arasında yer alan Sagalassos Antik Kenti ile İnsuyu Mağarası gezdirildi. İki gün sürecek olan toplantının ilk kısmı akşam yemeği ile tamamlanacak.