Ziraat mühendisi ve veteriner alınacak

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, köylerde istihdam edilmek üzere 2 bin 500 ziraat mühendisi ve veteriner hekim alacaklarını söyledi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki illerde etçi damızlık sığır işletmeciliği yatırımlarının destekleneceğini bildirdi.

Erzurum’a gelen Bakan Mehdi Eker, Vali Sebahattin Öztürk ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’i makamlarında ziyaretinin ardından İl Özel İdare Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen ”Erzurum’da Hayvancılığın Problemleri ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştaya katıldı. Bakan Eker, toplantıda yaptığı konuşmada, DAP Proje kapsamında uygulanacak ”Yeni Hayvancılık Desteklemeleri” ile ilgili bilgi verdi.

DAP Projesinin uygulandığı, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerde yeni desteklemelerle ilgili Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Eker, şunları kaydetti:
”DAP kapsamındaki illerde etçi damızlık sığır işletmeciliği yatırımları desteklenecek. Buna göre bölgede 50 baş hayvanın üzerinde olmak kaydıyla yeni inşaat yatırımları için yüzde 30, hayvan alımı için yüzde 40 ve makine alımında yüzde 40 hibe destek ödemesi yapılacak. Bu desteklemeler, hayvancılığın çok önde olduğu sadece Doğu Anadolu illerinde uygulanacak. Biz hükümet olarak bütün gücümüzle, bütün imkanımızla hayvancılığın geliştirilmesi, tarımın geliştirilmesi, insanlarımızın tekrar burada hayvancılık faaliyeti yapmasına destek olmak maksadıyla bu projeleri bir bir hayata geçirdik.”

Tarımda sübvansiyonlu kredilerde iyileştirme

Bakan Eker, geçen hafta yayınlanan Kredi Faiz Sübvansiyonu Kararnamesi ile de Ziraat Bankası’ndan üreticilere verilecek kredilerde yüzde 100 ile yüzde 60 arasında kredi faiz sübvansiyonu uyguladıklarını bildirdi.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili yatırım yapan müteşebbislerin, Ziraat Bankası’ndan kredi kullandıklarında, kredi faizinde yüzde 60 indirim uygulanacağını ifade eden Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bunun karşılığını, aradaki farkı Ziraat Bankası’na bakanlık olarak biz ödüyoruz. 475 milyon lira Ziraat Bankası’na kredi faiz sübvansiyonu uyguluyoruz. Bu şu demektir Ziraat Bankası 475 milyon faiz sübvansiyonu ile en az 8 milyar lira çiftçiye ucuz kredi kullandırmış oluyor.”

Eker, kredi faiz indiriminin, organik tarımda yüzde 60, iyi tarım uygulamalarında yüzde 60, tohum fide fidan ve donanımında yüzde 50, Ar-Ge yatırımlarında yüzde 40, hayvansal üretimde süt sığırcılığı, damızlık düve yetiştiriliği ve kanatlı sektörüne yönelik bio güvenlikte yüzde 60, damızlık etçi sığır yetiştiriciliğinde yüzde 50, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde yüzde 40, arıcılık, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde yüzde 50, tavukçulukta yüzde 50, su ürünlerinde yüzde 50, tarımsal mekanizasyonda yüzde 50, kontrollü örtü altı tarımda yüzde 50, tıbbı aromatik bitki yetiştiriciliğinde yüzde 50 ve diğer işletmeler ve yatırım kredilerinde de yüzde 25 oranında olduğunu bildirdi.

Yüzde 60 oranında faiz sübvansiyonunun, üreticinin Ziraat Bankası’ndan yüzde 5,2 oranında faizle kredi kullanması anlamına geldiğine işaret eden Eker, ”Burada da hayvansal üretimde 7,5 milyon liraya kadar istifade edebiliyoruz. Diğer iyi tarım uygulamaları, tavukçuluk, küçükbaş hayvancılıkta 1,5 milyon liraya kadar kredi kullanabiliyor” dedi.

Köylere ziraat mühendisi ve veteriner hekimi alımı

Bakan Eker, ayrıca köylerde istihdam edilmek üzere 2 bin 500 ziraat mühendisi ve veteriner hekim alımı yapacaklarını bildirdi.

Kendi hükümetleri döneminde, 2007’de, köylere ziraat mühendisi ve veteriner hekimi gönderdiklerini ifade eden Eker, ”2010 yılının mart ayında 2 bin 500 kişi daha alıyoruz. Bunlar köylerde çalışıyor. Bu çerçevede 2007’de aldıklarımızdan 44 tanesi Erzurum’da köylerde Erzurumlu çiftçilere doğrudan destek olmaktadır” dedi.

Eker, ayrıca 2010 yılında Erzurum’da 500 başın üzerinde işletme kuran ve Et Balık Kurumu ile sözleşme yapanlara ilave bir destekleme ödemesi yapacaklarını, bunun miktarının 1 kilogram ette 50 kuruş olacağını kaydetti.