Ziraat’ta haksız kazanç

TZD Başkanı Yetkin; "Yaş sebze ve meyve fiyatının yüksekliği, büyük şehirlerdeki marketlerin aldıkları ürünü 7-8 kat fiyatla satmasından kaynaklanıyor"dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, yaş sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliğinin, büyük şehirlerdeki marketlerin, tarladan veya halden aldıkları ürünü 7-8 katı fiyatla satmasından kaynaklandığını söyledi. İbrahim Yetkin, “Bu bir sömürü düzenidir. Önlem alınması halinde fiyatlar en az yüzde 50 ucuzlar” dedi.
Ankara İçkale Otel’de bir basın toplantısı düzenleyen İbrahim Yetkin, sebze-meyve fiyatlarındaki artışı araştırdıklarını, neticede sebzenin halden çıktıktan sonra pahalılaştığını tespit ettiklerini ifade etti. 6 Temmuz tarihi itibariyle üretimin yapıldığı Mersin ve Antalya halleri ile tüketimin yapıldığı Ankara ve İstanbul hallerindeki fiyatları belirlediklerini açıklayan İbrahim Yetkin, üreticinin elinden çıkan ürünün, Haller Yasası’nın getirdiği olumsuzluk nedeniyle Ankara ve İstanbul hallerine yüzde 15 daha pahalı geldiğini, ancak tüketiciyle buluştuğu marketlere 7-8 kat daha pahalı ulaştığını kaydetti.

Büyük şehirlerdeki market zinçirlerinin, doğrudan üreticiden veya halden aldığı yaş sebze ve meyveyi, 7-8 kata kadar fiyat artışı ile sattığını vurgulayan İbrahim Yetkin, “Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar çarpıklık yoktur. İnanılmaz derecede sömürü ve haksız kazanç var” dedi. Yetkin, bu çarpık sisteme bir çözüm bulunması durumunda Türk halkının sebze ve meyveyi en az yüzde 30 daha ucuza yiyebileceğini kaydetti.

Üreticiden 25 kuruşa alınan patatesin halde 30-60 kuruşa satıldığını belirten İbrahim Yetkin, “Aynı patates, büyük merketlerde 2 YTL’ye satılıyor. Böyle bir mekenizma olabilir mi? Tam 8 katı bir fiyatla satılıyor” diye konuştu. Tarlada 10 kuruşa satılan karpuzun, tüketicinin eline 69 kuruşa ulaştığını dile getiren Yetkin, üzüm, erik, soğan, fasulye, şeftali gibi ürenlerin market zammına uğradığını söyledi.

Büyükşehirlerde satılan sebze ve meyvenin ancak yüzde 30 kadarının halde satıldığını, yüzde 60-70 cıvarındaki ürünün hale girmeden satıldığını ifade eden Yetkin, bunun hem ekonomik gelir kaybına neden olduğunu, hem de fiyatların kontrol edilmesini zorlaştırdığını söyledi. Yetkin, hale girmeden satılan sebze-meyve nedeniyle devletin kaybının 5 milyar dolar civarında olduğunu savundu.

İbrahim Yetkin, birçok marketin, üreticinin ürününü tarladan satın alarak doğrudan kendi marketlerinde sattığını, buna rağmen tarladan aldıkları ürünü 8 kata kadar fiyat artışıyla sattıklarını söyledi. Büyük marketlerin sistemin getirdiği boşluklardan yararlanarak bir sömürü düzeni kurduklarını savunan Yetkin, “Bunun adı sömürü düzenidir, yok etme düzenidir. Nerde devlet, nerde yetkililer? Herkes bu sisteminin aksaklıklarını biliyor ama kimse önlem alamıyor” dedi.

Fiyatların yüksekliğinden kaynaklanan sorunun çözümü için üretici birliklerinin yetkilerinin arttılması gerektiğini, bunun için de yasal düzenleme yapılmasının şart olduğunu dile getiren Yetkin, büyük mürketler zincirlerinin tarladan ürün almasının yasaklanmasını istedi.