Ziya Doğan’dan çarpıcı açıklamalar

Trabzonspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, Fatih Akyel'in disiplinsiz hareketleri nedeniyle kadro dışı bırakıldığını açıkladı.

Lig TV’de yayınlanan Futbol Gündemi programına telefonla bağlanan Ziya Doğan, Fatih Akyel’in kadro dışı kalması ve takımın genel durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ziya Doğan, Fatih Akyel’in kadro dışı bırakılmasıyla ilgili süreci şöyle anlattı: “Fatih Akyel’in geçen hafta salı akşam saat 17.00’deki antrenmana katılması gerekiyordu, ama o katılmadı. Yardımcılarımla İstanbul’dan ne zaman döndüğünü öğrendik. Çarşamba sabahı antrenmana çıktı. İdman öncesi ne zaman geldiğini Fatih’in ağzından bizzat öğrenmek istedim. Sordum; “Dün akşam geldim” dedi. ‘Yalan söylüyorsun, bu sabah geldin, koltuk numaran da buydu. İkinci kaptansın sorumlu davranman gerekir’ dedim. Bu nedenle ceza verdik ve Sivas’a götürmedik. Yönetimin de bu cezadan haberi vardı. Bu cezayla onu şoklamak istedik. Çünkü büyük konsantrasyon eksikliği vardı. Szymkowiak’ta da aynısını yapmıştım. Çok iyi sonuç aldım, bu hafta onu oynatacağım. Hafta sonu antrenmana katılacaktı. Ama o Trabzon’daki idmana katılmamış ve hasta olduğunu belirtmiş ve İstanbul’a gitmiş. Ertesi gün yapılması gereken antrenmana da yetişememiş. Daha sonra çalışmış. Bugün yaptığımız toplantıda da Fatih’e ‘Biz seni kazanmak için çalışıyoruz, sen antrenmana çıkmıyorsun’ dedim.”

Bugün yaşanan olay nedeniyle üzgün olduğunu ifade eden tecrübeli çalıştırıcı, “Fatih’e zarar vermemek için sustuk, ama yarın medyada çıkacak haberleri engellemek için böyle bir tutum içine girdik. Özlenen Trabzonspor için bunları yapmak zorundayız. Her şeyden önce mantalitenin oturması gerekiyor. Fatih olayı için çok üzgünüm. Futbolcumla medyanın önünde böyle bir diyaloğa girmemem gerekirdi.” ifadelerini kullandı.

Ziya Doğan takımdaki futbolcuları mantalitesini anlamamakla suçlarken, yabancı oyuncular hakkında da ilginç tespitlerde bulundu. Doğan, “Futbolcular hala benim mantalitemi anlamadı. Yabancılar, Türkiye’ye geliyor, el üstünde tutuluyor ama menajerlerin oyununa geliyor. Gençlerbirliği’nde Youala ile aynı sorunu yaşadım. Menajerler ‘Sorun olki seni satsınlar’ diyordu. Ama sorun oluşturmaya çalışan isimler kesinlikle satılmayıp, PAF takımıyla çalışacak.” dedi.

Ziya Doğan, konuşmasının bir bölümünde şu ilginç ifadeyi kullandı: “Trabzon yerel medyasında asılsız haberler çıkıyor. Bu konuda suçlu basın değil, haberleri içeriden sızdıranlardır.” şeklinde konuştu. Doğan, ‘köstebeklerin’ kim olduğu konusunda ise bir açıklama yapmadı.

Doğan, pazar günü sahalarında oynayacakları Fenerbahçe maçı hakkında da temkinli konuştu: “Fenerbahçe maçından önce önemli vaadlerimiz olmayacak. Sakat ve cezalı oyuncumuz çok. İki haftadır verilmeyen gollerimize bakın. Bunlar başka büyük bir ekibin başına gelseydi yer yerinden oynardı. Ama bunları tartışmak gereksiz. Kadromuz 25 kişiden oluşuyor. Yeni forma şansı bulan arkadaşlar eksikleri aratmayacak. Fenerbahçe maçında takım ruhunu ön planda tutarak mücadele edeceğiz. Oyuncularım bunun bilincinde. Herkese iyi bir derbi izletmek istiyoruz.”