Zonguldak’ta maden işçileri eylem yaptı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi Müdürlüğü'ne ait Çakmakkaya-Kılıçlar üretim ocağının taşeron firmaya kiralanması amacıyla açılan ihaleye madencilerden tepki geldi

Verilen sözlerin yerine getirilmediğini ve kurumun kapanma durumuna geldiğini belirten Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Rahmi Yaman ile diğer sendika yöneticileri ve işçiler, ihalenin geri çekilmesi amacıyla protesto eyleminde bulundu.
TTK Genel Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık 500 işçi, “Ölmek var dönmek yok, Üretime uzanan eller kırılsın, Mücadele sürüyor, sürdüreceğiz, Ocaklar bizimdir kapatılamaz” şeklinde slogan attılar. TTK Genel Müdürlüğü, kuruma bağlı Kozlu Müessesesi Müdürlüğü’ne ait Çakmakkaya-Kılıçlar ocağında yer altı işletmeciliği yöntemiyle kazı yapılması işini taşeron firmaya vermek için ihale açtı. Kuruma bağlı Kozlu, Karadon, Armutçuk ve Üzülmez Müesseseleri’nde 08.00-16.00 vardiyasında çalışan yaklaşık 500 maden işçisi, iş çıkışı Yayla Mahallesi’nde bulunan TTK Genel Müdürlüğü önünde toplanarak, ihalenin iptal edilmesi için alkışlı protesto eylemi gerçekleştirdi. Polis, binanın çevresinde olası olaylara karşı geniş güvenlik önlemleri aldı.

Maden işçilerine hitaben konuşan Rahmi Yaman, Çakmakkaya ocağının taşeron firmaya verilmesine karşı olduklarını belirterek, “Biliyorum büyük bir endişeniz var, kaygı içerisindesiniz. Biz ocağın ihaleye çıkmaması için başta TTK Genel Müdürlüğü ile Enerji Bakanlığı’na bu kaygılarımızı dile getirdik. Enerji Bakanı Hilmi Güler, TTK’nın yılda 5 milyon ton kömür çıkaracağını söylemişti. Ancak, satılabilir kömür üretimi 2.5 milyon tondan 1.5 milyon tonlara düştü. Ocaklardaki işçi sayısı azaldı. Bize söz verenler verdikleri sözleri yerine getirmiyor. Hiç kimse madencinin elinden işi alarak bir başkasına veremez. Bizi yönetenleri defalarca uyardık. Hiç kimse bizden bundan sonra bir kuruşluk fedakarlık beklemesin” dedi.

Madencilerin direnmeye hazır olmasını isteyen Yaman, “Zaman zaman bizi yönetenler gaflet içerisinde olabilirler, zaman zaman ortaya koydukları politikalar belki bölge menfaatlerine uygun olmayabilir. Onların karşısında direnmek onurlu maden işçisinin asli görevidir. Sizler geçmişte bunları en iyi şekilde yaptınız. Bundan sonra da direnerek, mücadele ederek bu ihalelerinin iptal etmenin yöntemlerini faaliyete geçireceğiz hep beraber. Hepiniz inançlı olun, kararlı olun. Geçmişte nasıl bizim abilerimiz, kardeşlerimiz nasıl mücadelede önderlik ve lokomotiflik yapmışlarsa ‘gerekirse bu uğurda bedel ödemek ten çekinmiyoruz’ demişlerse, rahmetli Genel Başkanımız Şemsi Denizer gibi bizlerde gerekirse o tür mücadele yöntemlerini dahi deneyeceğiz. Buna hazır olun” diye konuştu.

Öte yandan eylem bitiminde GMİS Eğitim Sekreteri Ramazan Denizer’in, “Arkadaşlar. Yarın bir işaret ettiğimizde burda mıyız?” diye birkaç defa bağırdığı ve işçilere “Ölmek var, dönmek yok” şeklinde slogan attırdığı görüldü.

Maden işçileri, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.