‘Zorla Değil Sanatla’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından organizasyonu yapılan 2. Liselerarası Tiyatro Şenliği, 'zorla değil sanatla' sloganıyla çalışmalarını başlattı.

Gençliği sanata ve özellikle de tiyatroya daha duyarlı kılmak, okul idaresi ve öğretmenleri tiyatroya teşvik etmek, gençleri şiddetten uzak, birbirine ve çevresine saygılı, hümanist, sanatla buluşturup ve liselerarası sevgi ve dostluğun artmasına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen şenlik, 10 gün sürecek. Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Mehmet Gündüz, liselerde yaşanan şiddet ortamına dikkat çekerek gençleri sanatla şiddetten uzak tutmanın mümkün olduğunu söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından 2. düzenlenen Liselerarası Tiyatro Şenliği nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Cep Sineması’nda bir açıklama yapan Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Mehmet Gündüz, şenliğin afiş tasarımının lise öğrencilerinin kompozisyonlarından alınarak hazırlandığını belirtti.

Afişi 3 kişilik jüriyle de seçtiklerini anlatan Gündüz, 28 Nisan’da başlayacak olan 2. Liselerarası Tiyatro Şenliği’nin 6 Mayıs’ta Rekabet Kurulu Lisesi’nin yapacağı son temsil ile son bulacağını dile getirdi.

Toplam 12 lisenin katılacağı şenlikte 9 tiyatro oyununun sahneleneceğini kaydeden Gündüz, Liselerarası Tiyatro Şenliği’ni gelenekselleştirmek istediklerini vurguladı.

2 yıl sonra yarışmaya katılan liselerden alınan resimleri bir sergiye dönüştüreceklerini söyleyen Gündüz, liselerde yaşanan şiddet olaylarına dikkat çekerek tiyatronun toplumsal değişimin temel dinamiklerinden biri olduğunu ve sanatla gençleri şiddetten uzak tutmanın mümkün olacağını belirtti.

Şenlik programı şöyle:

TARİH OKUL SAAT

28 Nisan Cuma Melikahmet Lisesi 19:30

29 Nisan C.tesi Yunus Emre Lisesi 19:30

30 Nisan Pazar Ş.S.Tatlıcı Lisesi 19:30

1 Mayıs P.tesi Fatih Lisesi 19:30

2 Mayıs Salı Muazzez Sümer Anadolu Kız Meslek Lisesi ve Anadolu Teknik Lisesi

3 Mayıs Çar. Ali Gaffar Okkan Lisesi 19:30

4 Mayıs Per. Birlik Lisesi 19:30

5 Mayıs Cuma 500 Evler Lisesi 19:30

6 Mayıs C.tesi Rekabet Kurulu Lisesi 19:30

7 Mayıs Pazar Kapanış töreni 15:00