Zorla evlendirilen kıza Valilik sahip çıktı

Muş Valisi İbrahim Özçimen, 20 altın karşılığında zorla evlendirildiği iddia edilen 16 yaşındaki Yazgül Şakar'ın eğitime devam etmesi için gereken her şeyin yapılacağını söyledi.

Vali Özçimen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ailesi tarafından 20 altın karşılığında zorla evlendirildikten sonra kaçarak jandarmaya sığınan Yazgül Şakar (16)’ın, şimdilik abisi Erhan Şakar’ın koruması altında olduğunu söyledi.
Yazgül Şakar’ın ilköğretim 4. sınıfta okuldan ayrıldığını belirten Vali Özçimen, şöyle devam etti:

“Yazgül şu an 16 yaşında ve 11-12 yaşındaki kız çocuklarının arasında eğitimine kaldığı yerden devam etmesi mümkün değil. Yazgül’ün açık öğretimde okuması için gerekli çalışmaları yapacağız. Genç kız, şimdilik savcılık tarafından abisi Erhan Şakar’ın koruması altına verildi. Erhan Şakar yakında askere gidecek ve o zaman da Yazgül, yine savcılığın talimatıyla uygun bir kız yetiştirme yurduna yerleştirilecek. Yazgül’ün eğitimini tamamlaması için gereken her şeyi yapacağız.”

ÇOCUKLAR BAŞLIK PARASI İÇİN EVLENDİRİLİYOR

Bölgede hala kızların başlık parası için çocuk yaşta evlendirildiğini belirten Vali Özçimen, şunları konuştu:

“Kız çocuklarının evlendirilebilmesi için olgunlaşması ve çocuğun hayata bakışının ruhsal alanda gelişmesi lazım. Kız çocuklarının satılık bir mal gibi evlendirmek ne ahlaki ne de insani normlara sığar. Bu istenmeyen olaylar azaldı, ancak bu tür olayların tamamen engellenmesi lazım. Kız çocuklarımızı ne olursa olsun okutmalıyız. Bu ilkellikten çağ dışılıktan ancak eğitimle kurtulabiliriz.”

Vali Özçimen, ayrıca aile planlamasının önemine değinerek, ailelerin bakabilecekleri kadar çocuk yapması gerektiğini söyledi.

YAZGÜL KAÇARAK JANDARMAYA SIĞINMIŞTI

Muş’un Bulanık ilçesi Karaağıl beldesinde yaşayan Yazgül Şakar, ailesi tarafından, 20 altın karşılığında Erzurum Tekman ilçesine bağlı Çukuryayla köyünde yaşayan 25 yaşındaki Tekin Şan ile imam nikahıyla evlendirilmiş, bunun üzerine, kaçarak Tekman Jandarma Karakoluna sığınmıştı.