‘Zorla evlilik öncesi tedbir alınmalı’

Almanya'nın Stuttgart şehrinde zorla evlilik konusunda bir panel düzenlendi.

Almanya’nın Stuttgart şehrinde zorla evlilik konusunda bir panel düzenlendi. Baden Württemberg Eyaleti Uyum Bakanlığı ve Evangelische Gesellschaft Derneği (eva) tarafından düzenlenen sempozyumun ilk bölümünde bir emniyet yetkilisi, bir hukukçu ve Eva derneğinden bir yetkili konunun hukuki boyutunu değerlendirdi.

Eva Derneği Danışma Müdürü Ayşe Kartal yaptığı konuşmada mağdur kızlara zaman kaybetmeden yardım eli uzatmak gerektiğini söyledi. Kartal, “Baden Württemberg’de zorla evlendirilen kızların acil yardım durumunda barınacak yerlerinin olmaması büyük bir sıkıntı. Zorla evlendirilen veya evlendirilmek istenen kızlara yardım etmek için hiç zaman kaybetmeden destek olmak gerekiyor.” dedi.

Baden Württemberg Eyaleti Uyum Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Şiddetin bir biçimi olan zorla evlilik vakalarına son zamanlarda Almanya’da da rastlanıyor. Aile fertleri tarafından tehdit edilerek veya kendilerine şiddet uygulanarak evlenmeye mecbur edilenlerin sayısı hakkında net bir bilgi olmadığı halde, uzmanlar söz konusu sayının birkaç bin olduğunu tahmin ediyor.” bilgisi verildi.

Uyum Bakanlığı Müsteşarı Wolf Dietrich Hammann ise yaptığı açıklamada, “Zorla evlilikler buzdağının sadece görünen kısmı. Çünkü zorla evlendirilerek mağdur edilen kadın ve kızların özgürlüğü ve kendi kaderini tayin etme hakları aslında önceden kısıtlanıyor. Dolayısıyla onları evlilik durumuna getirmeden önce korumanın yollarını aramamız gerekiyor.” dedi.

Panelin ikinci bölümünde Uyum Bakanlığı, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Baden Kadın Kolları ve Baden-Württemberg Türk Toplumu’ndan yetkililer zorla evliliğe karşı etkili mücadele etmenin yollarını tartıştı. Panelin ardından Duale Hochschule Baden Württemberg Profesörü Dr. Jan İlhan Kızılhan yaptığı sunumda konuyu çocuklarını zorla evliliğe zorlayan ailelerin görüş açısından değerlendirdi.

Namus cinayetleri konusunda çalışmaları bulunan ve yaklaşık 15 yıldır mahkemelerde psikolojik uzman olarak görev yapan Prof. Dr. İlhan yaptığı son çalışmada namus cinayeti işleyen Türklerle görüştüğünü belirtti. Söz konusu insanların namuslarının kirlendiğini düşünerek cinayet işlediğini belirten Prof. Dr. İlhan, bu ailelerin kültürünü ve değerlerini anlattı.

Eva Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre geçen yıl danışma merkezine toplam 168 kız, 4 erkek ve 10 çift başvurdu.