Adalet Bakanı’ndan kira açıklaması: Yüzde 25’i geçemez

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira sözleşmeleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira sözleşmelerine değindi ve zammın yüzde 25’i geçemeyeceğini söyledi.

Fahiş kira artışları ve kiracı ile ev sahibi arasındaki ihtilafa ilişkin açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Zam konusunda yüzde 25 sınırı var. Sözleşme olduğu için yüzde 25’i geçemez” dedi.

Beştepe’de düzenlenen Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tunç, şunları söyledi: “Zam konusunda yüzde 25 sınırı var. Sözleşme olduğu için yüzde 25’i geçemez. Bu sınırı geçerse o zaman hukuki bir ihtilaf olur. Diyelim, ev sahibi yüzde 26 yapmak istedi. Kiracı imzalamaz ama ev sahibi tahliyeye başvurursa onun da gerekçeleri var. Yüzde 25’lik artışı ödemiyorsa o konuda sıkıntı yok. İhtiyaç nedeniyle tahliye zaten yasada var. Bunu önleyemezsin. Tahliye davaları artmış olabilir. Arttırmadıysa kirayı tahliye yoluna başvurmuştur. Tahliye davası da 1 yılda bitmiyor.

TAPUDA YENİ DÖNEM

Öte yandan tapuda yeni dönem bugün itibarıyla başladı. Artık ev alım- satımı noterlerde yapılacak. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıklamasında şu ifadeleri kullandı: ” Vatandaşlarımıza büyük kolaylıklar sağlanmış oldu. Elektronik noter uygulanması ile noterlerimizin randevu sistemi e-noter ile yapılabilmesi vatandaşlarımızın bu anlamdaki hizmetleri daha etkin alabilmesinin yolunu sağlamış oldu. Bugün de taşınmaz satışının noterler tarafından gerçekleştirilebilmesine ilişkin uygulamamız büyük bir kolaylık olacak. Geçen yıl TBMM’de yasalaştırdığımız önemli düzenlemenin bugün hayata geçmesinden, uygulamaya başlamasından çok mutlu oluyoruz.