Babacan: Barajlardaki suları tükettiler

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, barajlar üzerinden hükümeti eleştirdi.

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Berat Albayrak dönemi politikalarını eleştirdi.

Seçim çalışmaları kapsamında eşi Ülkü Zeynep Babacan ile Iğdır’a gelen Ali Babacan, Doğubayazıt Caddesi’nde halka hitap etti.

14 Mayıs seçimlerine çok az kaldığını, çalışmalara hız kesmeden devam ettiklerini belirten Ali Babacan, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi. Babacan, “Damat Berat Elbayrak’ın bakanlığı döneminde, ‘Bak ne güzel yönetiyor’ dedirtmek için barajlardaki suları tükettiler. O gün bugündür; Türkiye’deki barajların su seviyesi eski noktaya gelemiyor. Fakat Türkiye’nin bütün sulama problemini 5 yılda çözüme kavuşturacağız. Asıl verim o zaman artakacak” dedi.

Tam demokrasinin hedefleri olduğunu vurgulayan Babacan, “Tam demokrasi gelsin ki; hak yerini bulsun. Hukukun üstünlüğü gelsin. Türk, Kürt, Arap, Laz Boşnak, Alevi, Caferi fark etmez. Herkes bu ülkenin eşit ve onurlu vatandaşı olacak. Eşit vatandaşlık olsaydı; kayyumların gölgesi demokrasinin üstünde gezmedi. Bu topraklarda konuşulan hiçbir dil dışlanmazdı. Meclis kürsüsünde bir milletvekili çıkıp, Kürtçe konuşunca ‘bilinmeyen bir dil’ diye tutanak tutulmazdı. Fikirlerden korkulmaz, düşünceleri yasaklayamazsınız. Ülkemiz, hiçbir dilin ötelenmediği bir ülke olacak. Iğdır’ın 3 ülkeye sınırı var ama bir araştırma hastanesi yok. Sınır illerimizin en önemli sorunu; sürekli düşman üreten, herkes ile kavga eden bu zihniyet. Ne yapacağız? Düşman sayısını azaltıp, dost sayısını artıracağız” diye konuştu.