Biden’dan NATO ile kritik temas

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden ile görüştü.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, müttefiklerin gelecek ay yapılacak Vilnius Zirvesi’nde gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) en az yüzde 2’sini kapsayacak şekilde savunma yatırımı yapmalarının beklendiği belirtildi.

Stoltenberg ile Beyaz Saray’da dün bir araya gelen Başkan Biden, “Önümüzdeki ay Litvanya’daki zirvemizde, yüzde 2 tavan değil taban olmak üzere, müttefiklerin savunmaya yeterince harcamasını sağlamak için çalışarak bu ivmeyi geliştireceğiz. Ve NATO’nun temaslarını, biliyorsunuz sizi Japonya, Güney Kore ve Pasifik ile yaptığım görüşmelerden tamamen haberdar ettim. Sanırım ilk kez Avrupa’daki saldırganlıkla mücadele eden büyük bir Pasifik gücümüz var” açıklamasını yaptı.

‘UKRAYNA SALDIRI BAŞLATTI, İLERLEME KAYDEDİYOR’

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise “Birlikte Ukrayna’ya sağladığımız destek şu anda savaş alanında fark yaratıyor, çünkü saldırı başlatıldı ve Ukraynalılar ilerleme kaydediyor, ilerliyor” ifadelerini kullandı. Stoltenberg Vilnius Zirvesi’nde ele alınacak konularla ilgili yaptığı açıklamada, müttefiklerden GSYİH’nin yüzde 2’si taban kabul edilecek şekilde savunma yatırımı konusunda hemfikir olmalarını beklediğini belirtti. Genel Sekreter ABD resmi ziyaretleri kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile de ikili görüşme yaptı.