Dolar 25 TL’yi aştı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kararının ardından dolar uçtu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kararının ardından 25 TL’yi aşan dolar, 25,83 ile rekor kırdı.

BD doları neredeyse hemen her gün rekor kırmayı sürdürüyor. Döviz kurlarında günlük yükseliş yüzde 2,3’ü aştı.

Euroda yeni rekor öğle saatlerine doğru geldi. Euro/TL paritesi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 28,39’un de üzerine çıktı. 25 lirayı aşan dolar, 25.83’ü görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Gram altında da 1600 TL seviyesi aşıldı ve rekor tazelendi.

Merkez Bankası (TCMB), piyasa beklentilerini karşılamadığı için eleştirilen geçen haftaki faiz artırımı sonrası ilk sadeleştirme adımını menkul kıymet tesisi uygulamasında yaptı ve bankaların tahvil tutma yükümlülükleri düşürüldü.

Analistler, merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizlikler ve artan jeopolitik risklerin dolar talebini desteklemeye devam ettiğini söyledi.

Öte yandan, hafta sonunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sadeleştirme politikası kapsamında ilk adım olarak Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ’de değişikliğe gitti.

Buna göre, menkul kıymet tesis oranının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine karar verilirken, Tebliğ kapsamında, menkul kıymet tesis oranı, gerçek ve tüzel kişi için hesaplanan paylardan düşük olanı yüzde 57’nin altında kalan bankalar için 7 puan artırımlı, yüzde 70 ve üzerinde olan bankalar için 2 puan indirimli uygulanacak.

Analistler, bugün Almanya’da Ifo iş dünyası güven endeksleri ve ABD’de Dallas Fed imalat sanayi endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 101’in destek, 103 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.