Dolarda son durum

Piyasalardaki hareketliliği takip eden dolar, yeni güne 26,97 TL'den başladı.

Piyasalardaki hareketliliği takip eden dolar, yeni güne 26,97 TL’den başladı. Euro ise 29,50 seviyesinde seyrediyor.

İçeride enflasyon rakamları bekleniyor. Ekonomistler temmuzda TÜFE’nin yüzde 9,1 artmasını bekliyor.

Küresel ölçekte para politikalarına ilişkin belirsizlikler ve endişeler, yatırımcı fiyatlamalarına yön veren temel faktör olmaya devam ediyor.

İş gücü piyasasına ilişkin verilerin etkileri yakından takip edilirken, Fed üyelerinden gelen açıklamalar da Fed’in atacağı adımlara yönelik belirsizlikleri artırıyor.

ABD’de özel sektör istihdamı, temmuzda 324 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üzerine çıktı.

Analistler, Fed’in ekonomiyi yavaşlatmak ve enflasyonu düşürmek için mücadele etmesine karşın istihdam piyasasının gücünü koruduğuna dikkati çekerek, açıklanan veri sonrasında bankanın sıkı para politikasını beklenenden daha uzun süre devam ettirebileceğine dair endişelerin pay piyasaları üzerindeki baskıyı artırdığını söyledi.

Fitch, ABD’nin uzun vadeli kredi notunu düşürmesi de piyasalardaki etkisini sürdürdü.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin uzun vadede “dünyanın en büyük, en dinamik ve en yenilikçi” ekonomisi olmaya devam ettiğini belirterek, ülkenin ekonomik gücü göz önüne alındığında Fitch Ratings’in ABD’nin kredi notunu düşürme kararının anlaşılmasının güç olduğunu söyledi.

Yellen, “Fitch’in kararına kesinlikle katılmıyorum ve bunun tamamen yersiz olduğuna inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase’in Üst Yöneticisi Jamie Dimon, Fitch’in not indiriminin önemli olmadığını vurgulayarak, ABD’nin dünyadaki en “müreffeh” ve “güvenli” ulus olduğunu savundu.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı, 3, 10 ve 30 yıl vadeli 103 milyar dolarlık tahvil satışı yapacağını duyurdu.

Yarın açıklanacak, istihdam raporunda yer alan tarım dışı istihdam verisinin iş gücü piyasasına ilişkin vereceği sinyaller yatırımcıların odağında yer alırken, bugün Apple ve Amazon’un şirket bilançoları takip edilecek.