Meloni: Türkiye’nin AB üyeliği gündemde değil

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Türkiye'nin AB üyeliğinin gündemde olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Türkiye’nin AB üyeliğinin gündemde olmadığını söyledi.

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapılan NATO zirvesinin kapanışında bugün İtalya basınına açıklamalar yapan Başbakan Meloni, Erdoğan ile görüşmesiyle alakalı sorulara da yanıt verdi.

Bir gazeteci, Erdoğan’ın ‘’İsveç’in NATO üyeliğine onay vermek için Türkiye’nin AB üyeliğini masaya sürdüğünü hatırlattı’’ ve ‘’Türkiye’de kadın hakları ve genel olarak insan hakları meselesi de düşünülürse Türkiye’nin AB’ye girmesi hakkında İtalya hükümetinin pozisyonu nedir?’’ diye sordu.

’Bana kalırsa bu konu hala oldukça uzak. Bunu kesinlikle bir öncelik olarak değerlendirmeyen bizim pozisyonumuzun ötesinde, AB içinde de çeşitli zorluklar var.’’

Meloni, Avrupa Birliği’nin halen Batı Balkanlar’ı da kapsayan genişleme süreci üzerinde çalıştığını vurguladı, Türkiye’nin üyelik sürecinin ise ‘’mevcut bağlamda gündemde yer bulmadığını’’ belirtti.

İtalya Başbakanı dün Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından ‘’Güney Akdeniz’de taahhütleri güçlendirme yönündeki ortak çıkarları, iki ülke arasındaki iş birliği ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesini ele aldıklarını” açıklamış, ayrıca Ukrayna’da ‘’adil ve kalıcı barış için çalışmaya devam edeceğiz’’ demişti.