Meteorolojiden sıcak hava uyarısı geldi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava durumu konusunda vatandaşları bilgilendirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun bazı bölgelerinde beklenen sıcak hava dalgası ile ilgili açıklama yaptı.

Meteoroloji’den son dakika sıcaklık alarmı geldi! İstanbul, Ankara dahil 81 ili kavuracak. Hava sıcaklıkları hiç görüşmeyen seviyelere çıkacak. Türkiye genelinde hissedilen yüksek sıcaklıklar geri döndü. Mısır ve Libya tarafından gelen sıcak hava dalgası, özellikle Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerini etkileyecek. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 10 derece üstüne çıkacağını belirten Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu hafta illerde görülmesi beklenen hava tahmin raporunu açıkladı. Meteoroloji verilerine göre Türkiye’de görülmüş en yüksek sıcaklık, dün Hatay’ın Hassa ilçesinde 50 dereceyle kırıldı.

Eyyam-ı Bahur sıcaklarının etkisi geçtikten sonra serinleyen hava Basra Körfezi’nden gelen yeni sıcak hava dalgası ile tekrar ısınmaya başladı.

Basra sıcak hava dalgasıyla bir hafta boyunca Türkiye’nin bazı bölgelerinde hava sıcaklıklarının 45 dereceleri bulması bekleniyor.

Üç büyük şehirde bir hafta boyunca sıcaklıklar Ankara’da 33-38 derece, İstanbul 28-29 derece ve İzmir’de 32-34 derece olacak. Marmara’da Kuzey Doğu’dan gelen rüzgâr ise devam edecek. Rüzgârın hızı bugün 80 kilometreye, yarın ve çarşamba ise 70 kilometre olacak.

Meteoroloji verilerine göre Türkiye sıcaklık rekorunun 50 derece ile kırıldığı Hatay’ın Hassa ilçesinde kentin işlek caddeleri boş kalırken, serinlemek isteyen vatandaşlar Karapınar Gölü’ne akın etti.

Meteoroloji verilerine göre Türkiye’de görülmüş en yüksek sıcaklık 49.1 dereceyle 20 Temmuz 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanmıştı. Bu rekor dün Hatay’ın Hassa ilçesinde 50 dereceyle kırıldı.

Meteoroloji verilerine göre Türkiye’de görülmüş en yüksek sıcaklık 49.1 dereceyle 20 Temmuz 2021 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanmıştı. Bu rekor dün Hatay’ın Hassa ilçesinde 50 dereceyle kırıldı.

“HASSA’DA HAVA ÇOK SICAK, SERİNLEMEK İÇİN YÜZÜYORUZ”
Serinlemek için yüzdüğünü ifade eden Erdem Kahya, “Hassa ilçesi Aktepe Mahallesi’nde bulunan güzel bir alandayız. Burası Karapınar olarak biliniyor. Hassa’da hava çok sıcak, serinlemek için yüzüyoruz” dedi.